لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

استفاده جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان نیابتی برای سرکوب معترضان 


نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی. آرشیو
نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی. آرشیو

با ادامه اعتراضات ضد حکومتی در ایران، برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که سپاه پاسداران برای سرکوب معترضان ناچار شده به شبه نظامیان نیابتی‌اش در منطقه متوسل شود.

وب سایت اینتلیجنس آنلاین گزارش داده، حکومت ایران بخشی از شبه‌نظامیان کارگزار خود در عراق، سوریه و لبنان را به داخل ایران انتقال می‌دهد، به ویژه به شهرهایی که تظاهرات ضد حکومتی در آنها گسترده‌تر است.

طبق این گزارش چون در سوریه درگیری‌ها تا حدودی کم شده، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران می‌خواهد به منظور تقویت نیروهای سرکوب در داخل کشور، بخشی از شبه نظامیان نیابتی تهران در سوریه را فرا بخواند.

پیشتر نیز رسانه‌های اسرائیل گزارش داده بودند که ایران برای سرکوب معترضان از نیروهای حشد الشعبی در عراق استفاده کرده است.

وبسایت حقوق بشری هنگاو هم گزارش داده بود که ٢٧ آبان دو تن از شبه نظامیان فاطمیون در درگیری با معترضان در بوکان کشته شده‌اند.

از سویی، دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در سال جاری میلادی، اسرائیل ٣١ بار به مواضع ارتش سوریه و شبه‌نظامیان نیابتی ایران حمله کرده است. طبق این گزارش، در این حملات ٨٣ تن کشته و ۱۱۵ تن هم مجروح شده‌اند.

همزمان، حضور بقایان پیکارجویان داعش در شمال شرق سوریه هم به یک بحران تبدیل شده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید حدود ۴۲ هزار شهروند کشورهای خارجی عضو داعش در کمپ‌ها و زندان‌هایی در شمال شرق سوریه هستند که کشورهایشان برای بازگرداندن آنها بی تفاوت هستند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، بیشتر این افراد کودک هستند که در شرایط بسیار وخیمی نگهداری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG