لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

اسرائیل از اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان‌ ملل استقبال کرد


یائیر لاپید - آرشیو
یائیر لاپید - آرشیو

نخست وزیر اسرائيل، یائیر لاپید، روز چهارشنبه از اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون «مقام زن» سازمان ملل استقبال کرد و گفت اسرائیل از این تصمیم قدردانی می‌کند.

اسرائیل یکی از کشورهایی بود که به اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن رای مثبت داد.

نخست وزیر اسرائيل در بیانیه خود گفته است که اقدام جمهوری اسلامی در «قتل مهسا امینی» به منزله «نقض آشکار حقوق زنان» است و صلاحیت آن را از عضویت در کمیته‌ای که با حقوق زنان سروکار دارد، رد می‌کند.

او گفت: «رای امروز گواه این است که جامعه جهانی به طور فزاینده‌ای ماهیت خطرناک رژیم ایران را درک می کند، رژیمی که ثبات منطقه‌ای و جهانی را از طریق گسترش ترور به خطر می‌اندازد و به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است، در حالی که مردم خود را سرکوب می‌کند و حقوق اولیه آنها را سلب می‌کند.»

لاپید در بیانیه خود گفت: «زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی پیامی روشن به این رژیم قاتل بفرستد.

روسیه و چین به قطعنامه اخراج جمهوری اسلامی رای منفی دادند.

شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد متشکل از ۵۴ عضو، در جلسه‌ای که روز چهارشنبه ۲۳ آذر به پیشنهاد ایالات متحده برگزار شد با ۲۹ رأی موافق، هشت رای مخالف، و ۱۶ رای ممتنع به اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل رای داد.

پیش‌تر فعالان و گروه‌های حقوق بشری، عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون مقام زن را با توجه به سرکوب زنان مضحک توصیف کرده بودند و خواستار اخراج آن شده بودند.

به گزارش یونایتدپرس، امیرسعید ایروانی، نماینده جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه اخراج از کمیسیون را «سیاست خصمانه با مردم ایران» توصیف کرد. در جریان سرکوب اعتراضات اخیر در ایران صدها نفر کشته و هزاران نفر زندانی شدند.

XS
SM
MD
LG