لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

ایران اقدام پارلمان سوئد در تروریستی‌شناختن سپاه را «نابخردانه» دانست


اعتراضات ایرانیان در بروکسل برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی؛ پنج‌شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲
اعتراضات ایرانیان در بروکسل برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی؛ پنج‌شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران در پارلمان سوئد، ادعا کرد که این سازمان «برآمده از متن ملت ایران» و «حافظ صلح در منطقه» است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت اعلام تروریستی بودن سپاه پاسداران در پارلمان سوئد را اقدامی «نابخردانه» خواند و گفت این وزارت‌خانه آن را «با قوی‌ترین عبارات محکوم می‌کند.»

این مقام دولت جمهوری اسلامی بدون اشاره به فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه و نقش آن در سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی، گفت که این سازمان «مسئولیت پاسداری از امنیت ملی و مرزی کشور را بر عهده دارد.»

نمایندگان پارلمان سوئد روز چهارشنبه به اتفاق آرا طرح تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی اتحادیه اروپا را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه، دولت سوئد موظف شد که برای قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا تلاش کند.

مارکوس ویشل، نماینده پارلمان سوئد و پیشنهاددهنده این طرح، پس از تصویب آن در توییتی نوشت: «اکنون ما به مبارزه برای توقف ظلم در ایران و دادن حق اساسی آزادی مردم ایران به آنها، ادامه خواهیم داد.»

علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد اقدام این کشور در تروریستی شناختن سوئد را «تاریخی» خواند و گفت دولت سوئد مجبور است خواسته پارلمان این کشور را به اجرا بگذارد.

او همچنین اظهارات سخنان جوزپ بورل را که گفته برای تروریستی نامیدن سپاه به حکم دادگاه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز است، «بهانه» دانست.

قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا بارها به عنوان یکی از خواسته‌های ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی مطرح شده است.

جمهوری اسلامی چند روز پیشتر یک شهروند ایرانی‌تبار سوئدی به نام حبیب اسیود را اعدام کرد.

XS
SM
MD
LG