لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

ارتش سوریه با کمک هوایی روسیه داعش را از پالمیرا بیرون راند


تصویر خبرگزاری دولتی سانا از حضور نیروهای ارتش سوریه در پالمیرا
تصویر خبرگزاری دولتی سانا از حضور نیروهای ارتش سوریه در پالمیرا

ارتش سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که شهر باستانی پالمیرا (تدمر) را از پیکارجویان "دولت اسلامی" یا داعش، پس گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ها، نیروهای دولتی سوریه که از پشتیبانی هوایی شدید روسیه برخوردار بودند، توانستند پالمیرا را که سال گذشته به تصرف داعش در آمده بود، پس بگیرند.

داعش در زمان تسلط خود بر پالمیرا، آثار باستانی با ارزشی را تخریب کرد و تعداد بسیاری را در آن شهر اعدام کرد.

دولت سوریه بازپس گیری پالمیرا را "ضربه ای مرگبار" به داعش توصیف کرده است. فرمانده کل ارتش سوریه اعلام کرد که نیروی هوایی روسیه و نیروی هوایی سوریه از نیروهای زمینی پشتیبانی کردند.

با تصرف پالمیرا، منطقه کویری وسیعی برای پیشروی نیروهای دولتی به سوی رقه و دیر الزور که تحت کنترل داعش است، باز می شود. نیروهای دولتی می توانند از پالمیرا به عنوان پایگاهی برای حمله به داعش در آن مناطق استفاده کنند.

با این حال، شبکه الجزیره، مستقر در قطر، در گزارشی تحلیلی نوشته بود که تصرف پالمیرا یک پیروزی نمادین برای ارتش سوریه است که ارزش نظامی زیادی ندارد و پیکارجویان داعش با عقب نشینی می توانند دوباره خود را سازماندهی کنند.

رویترز به نقل از سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن صبح یکشنبه گزارش داد درگیری هایی در شرق پالمیرا نزدیک زندان معروف شهر و فرودگاه پالمیرا در این روز جریان داشته است.

یک سایت وابسته به داعش نیز گفت پیکارجویان این گروه یک حمله دوگانه انتحاری علیه نیروهای دولتی در غرب پالمیرا انجام دادند. این سایت توضیح بیشتری نداد.

XS
SM
MD
LG