لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

دادگاه فدرال آمریکا «بیتل» داعشی را به حبس ابد محکوم کرد


والدین پیتر کاسیگ و کایلا مولر، دو آمریکایی که به دست شبه‌نظامیان داعش کشته شدند، روز ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ پس از صدور حکم حبس ابد برای الشافی الشیخ، از اعضای داعش، در شهر الکساندریا، ایالت ویرجینیا، حضور پیدا کرده‌اند. (عکس از رویترز)
والدین پیتر کاسیگ و کایلا مولر، دو آمریکایی که به دست شبه‌نظامیان داعش کشته شدند، روز ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ پس از صدور حکم حبس ابد برای الشافی الشیخ، از اعضای داعش، در شهر الکساندریا، ایالت ویرجینیا، حضور پیدا کرده‌اند. (عکس از رویترز)

الشافی الشیخ، شهروند سابق بریتانیا و از اعضای داعش که در ماه آوریل به دلیل نقش خود در توطئه گروگانگیری و سر بریدن خبرنگاران و امدادگران آمریکایی مجرم شناخته شد، روز جمعه ۲۸ مرداد در دادگاه فدرال شهر الکساندریا ایالت ویرجینیا به حبس ابد محکوم شد.

الشافی الشیخ، ۳۳ ساله، آوریل گذشته پس از شش هفته محاکمه و ساعت‌ها بحث و بررسی توسط هیئت منصفه دادگاه فدرال مجرم شناخته شد.

در روند رسیدگی به این پرونده هیئت منصفه به این نتیجه رسید که او بخشی از اعضای اصلی گروهی است که به دلیل لهجه انگلیسی‌شان به آنها «بیتلز» می‌گفتند و در عراق و سوریه گروگان‌های آمریکایی را سر بریده بودند.

الشیخ در سودان به دنیا آمد و در لندن بزرگ شد. او یکی از چهار ستیزه‌جوی متعلق به هسته چهار نفره داعش بود که به دلیل لهجه بریتانیای‌شان به آنها «بیتلز» می‌گفتند.

دادگاه الشیخ را در ارتباط با قتل چهار آمریکایی - دو روزنامه‌نگار به نام‌های جیمز فولی و استیون ساتلوف و دو امدادگر به نام‌های کایلا مولر و پیتر کاسیگ - مجرم شناخت.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که مولر پیش از مرگش در سوریه بارها توسط رهبر وقت این گروه، ابوبکر البغدادی، مورد تجاوز جنسی قرار گرفت.

مرگ فولی، سوتلوف و کاسیگ در سال ۲۰۱۴، و مرگ مولر اوایل سال ۲۰۱۵ تایید شد.

در ابتدای محاکمه وکیل او در دفاعیاتش الشیخ را یک سرباز ساده معرفی کرده بود و مدعی بود که او یکی از اعضای اصلی به اصطلاح داعش بیتلز نبوده است.

با توجه به اتهامات علیه الشیخ، که تابعیت بریتانیایی او در سال ۲۰۱۸ پس گرفته شد، با احتمال اعدام همراه بود، اما دادستان‌های ایالات متحده قبلا به مقامات بریتانیایی وعده داده بودند که به دنبال مجازات اعدام نخواهند بود.

در مورد سرنوشت سایر اعضای گروه ملقب به بیتلز در دولت اسلامی، دو نفر از چهار عضو این هسته یعنی الشیخ و الکساندا کوتی، در عراق توسط ارتش آمریکا بازداشت شدند و سپس برای محاکمه به ایالات متحده فرستاده شدند.

کوتی در سپتامبر گذشته به قتل فولی، سوتلوف، مولر و کاسیگ اعتراف کرد.

محمد اموازی، یک شهروند بریتانیایی که بر اعدام‌ها نظارت داشت، در سال ۲۰۱۵ در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین جان باخت.

آینه لزلی دیویس، چهارمین عضو این گروه، در ترکیه به اتهامات تروریستی محکوم و زندانی شد.

XS
SM
MD
LG