لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

داعش: سایپف «سرباز خلافت» است| ترامپ: داعش هزینه حمله را خواهد پرداخت


خودرویی که با آن در حمله سایپف به مردم، هشت نفر کشته شد.
خودرویی که با آن در حمله سایپف به مردم، هشت نفر کشته شد.

چند روز بعد از حمله سیف الله سایپف ازبک تبار به مردم در نیویورک گروه داعش او را «سرباز خلافت» نامید. همزمان رئیس جمهوری آمریکا می گوید این گروه هزینه این حمله را به زودی خواهد پرداخت.

به گزارش اسوشیتدپرس، گروه «خلافت دولت اسلامی» موسوم به داعش در روزنامه خود، مسئولیت حمله تروریستی با خودرو در نیویورک را بر عهده گرفت و نوشت سیف الله سایپف مهاجم این حمله، «یکی از سربازان خلافت» است.

سایپف روز چهارشنبه در دادگاه فدرال تفهیم اتهام شد. بنابر گزارشها، مهاجم گفته است این حمله را تحت تاثیر ویدئوهای داعش که بر روی تلفن همراه اش دیده طراحی کرده است. او همچنین اعلام کرده از این کار خوشحال است. سایپف ۲۹ ساله همچنین از مسئولان خواسته به او اجازه بدهند پرچم گروه داعش را در اتاق اش در بیمارستان آویزان کند.

مقام های آمریکایی از حمله او به شدت عصبانی هستند و حتی پرزیدنت ترامپ هم در توئیتی با اشاره به قبول مسئولیت این حمله از سوی داعش، اعلام کرد: «از دو روز پیش ارتش آمریکا صدمات شدیدی به داعش وارد کرده است. آنها برای هر حمله به ما هزینه گزافی پرداخت خواهند کرد.»

«سیف الله سایپف» روز سه شنبه، نهم آبان ماه، با اجاره خودروی کمپانی وسایل خانه موسوم به «هوم دیپو» به عابران پیاده در منهتن کوبید که در اثر آن هشت نفر کشته شده و دست کم ۱۷ نفر مجروح شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG