لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

مصوبه مجلس نمایندگان برای ابطال گذرنامه‌های مظنونان تروریسم در آمریکا


نمایی از ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن
نمایی از ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن

مجلس نمایندگان ایالات متحده طرحی را به تصویب رسانده است که بر اساس آن وزارت خارجه می‌تواند اجازه ابطال گذرنامه شهرواندان مظنون به ارتباط با تروریسم را داشته باشد.

به گزارش نشریه هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می‌دهد، این طرح با رأی گیری شفاهی و یک روز پس از حمله تروریستی مرگبار در شهر نیویورک با خودرو به تصویب رسید.

سیف الله سایپوف، شهروند ازبکستان که سال ۲۰۱۰ به آمریکا مهاجرت کرده است، روز سه شنبه با یک خودرو به مسیر ویژه دوچرخه سواری در نیویورک زد و جان هشت نفر را گرفت.

سایپوف ۲۹ ساله ظاهرا تحت تاثیر گروه افراطی داعش بوده است. این گروه فورا مسئولیت حمله را بر عهده نگرفت، اما بعدا مهاجم را «سرباز خلافت» خودخوانده اسلامی خود معرفی کرد.

در مصوبه روز چهارشنبه مجلس اعطای گذرنامه به اعضای گروه‌های تروریستی خارجی ممنوع می‌شود؛ حتی به آنهایی که تقاضایشان پیش از حمله نیویورک در حال بررسی بوده است.

با این حال برخی نمایندگان، با این استدلال که شهروندان آمریکایی هم ممکن است با داعش همراهی کنند، با این طرح – که توسط تد پو نماینده جمهوریخواه تگزاس ارائه شد – مخالفت کردند.

به نوشته هیل، مصوبه خواستار لغو تابعیت آمریکایی مظنونان تروریسم، در صورت ابطال گذرنامه‌های شان، نشده است.

سال ۲۰۱۵ نیز طرح مشابهی در مجلس نمایندگان تصویب شد، اما تبدیل به قانون نشد. این مصوبه‌ها برای قانونی شدن باید در سنا هم تایید شوند، و سپس به امضای رئیس جمهوری برسند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG