لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

تصمیم آمریکا به نبرد با گروه «دولت اسلامی»


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، افراط گرایی خشن را سرطانی نامید که بخش هایی از جهان اسلام را آلوده کرده است، و جهان را به اتحاد برای از بین بردن آن فراخواند. او گفت « ما، به اتفاق، باید گام هایی قاطع برای پرداختن به خطر برآمده از متعصبین دارای انگیزه های مذهبی و گرایش هایی که آنها را قادر می سازد افراد بیشتری را جلب کنند، برداریم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت هیچ خدایی ترور و وحشتی را که گروه هایی مانند داعش به راه انداخته اند ، نادیده نمی گیرد: کشتن کودکان، تجاوز به زنان، گرسنه نگاه داشتن اقلیت های مذهبی، ُمثله کردن غیرنظامیان و مردم بی گناه، و افزود: «با چنین شیطانی، منطق و مذاکره در کار نیست. زور تنها زبانی است که این قاتلان می فهمند. بنابراین، ایالات متحده آمریکا با ائتلاقی گسترده برای انهدام این شبکه مرگ کار خواهد کرد.»

تاکنون بیش از ۴۰ کشور به ائتلاف علیه داعش پیوسته اند. آمریکا و شریکانش از توانایی های نظامی خود در حملات هوایی در عراق و سوریه استفاده می کند، و نیروهایی را که علیه تروریست ها در زمین می جنگند آموزش خواهند داد و مجهز خواهند کرد. آمریکا و دیگر اعضای ائتلاف همچنین برای قطع منابع مالی تروریست ها و متوقف کردن جریان تردد جنگجویان به منطقه کار می کنند و کشورهای بیشتری را به پیوستن به این تلاش برای تضعیف داعش و شکست آن فرا می خوانند.

پرزیدنت اوباما همچنین پیامی برای تروریست ها داشت: «آنهایی که به داعش پیوسته اند باید صحنه را، تا فرصت باقی است، ترک کنند. کسانی که به جنگ برای مقصودی نفرت انگیز ادامه دهند، خود را روز به روز تنهاتر خواهند یافت، زیرا ما در برابر تهدید ها تسلیم نخواهیم شد، و نشان خواهیم داد آینده به کسانی که می سازند، تعلق دارد ، نه به آنهایی که ویران می کنند.»

پرزیدنت اوباما گفت آمریکا برای از بین بردن نیاز به نیروی نظامی جهت شکست دادن افراطگرایی از راه های دیگر نیز کار خواهد کرد، از جمله ترغیب جوامع اسلامی به جلوگیری از فاسد شدن افکار جوانان توسط ایدئولوژی خشن؛ متوقف نمودن جریان پول که به چنین نفرتی دامن می زند؛ و پرداختن به چرخه مناقشه ای که شرایط دلخواهی برای بهره برداری تروریست ها بوجود می آورد.

پرزیدنت اوباما همچنین مستقیما با جوانان در سراسر جهان اسلام سخن گفت: شما برآمده از سنت و آئینی بزرگ هستند که بر آموزش، نه جهالت؛ نوآوری، نه ویرانی؛ کرامت و والایی زندگی، نه قتل، تاکید دارد. کسانی که از شما می خواهند از این راه دور شوید، به این سنت و آئین خیانت می کنند، مدافع آن نیستند.

XS
SM
MD
LG