لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

جعل هویت ماموران فدرال آمریکا؛ ارتباط احتمالی طاهرزاده و حیدرعلی با سپاه پاسداران بررسی می‌شود


آپارتمان مجلل محل زندگی متهمان در واشنگتن
آپارتمان مجلل محل زندگی متهمان در واشنگتن

یک قاضی فدرال روز پنجشنبه اعلام کرد دو نفر که به اتهام جعل هویت مأموران فدرال آمریکا بازداشت شده‌اند فعلا در زندان خواهند ماند و با سپردن وثیقه آزاد نخواهند شد.

آرین طاهرزاده، ۴۰ ساله، و حیدرعلی، ۳۵ ساله، از فوریه ۲۰۲۰ خود را به عنوان ماموران دولت فدرال ایالات متحده معرفی کرده‌اند و افسران واقعی را فریب داده‌‌اند تا هویت جعلی آنها را باور کنند.

طاهرزاده و حیدرعلی به یک مورد جعل هویت دروغین افسر فدرال متهم شده‌اند.

منابع امنیتی به شبکه خبری «سی‌بی‌اس» گفتند که کارآگاهان در حال بررسی این احتمال هستند که این دو مظنون با سازمان‌های اطلاعاتی ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا نیروی قدس مرتبط هستند یا نه.

دادستان‌ها پنجشنبه گفتند که حیدر علی به شاهدان گفته است که با سرویس امنیتی پاکستان ارتباط دارد؛ ادعایی که هنوز تأیید نشده است.

به گفته دادستان‌ها، در پاسپورت او سه ویزای «قدیمی» پاکستان، و دو ویزای ایران بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد اخیرا به این کشور سفر کرده است.

مأموران برای شناسایی آدرس و مشخصات دقیقی از آرین طاهرزاده با چالش‌هایی مواجه بودند ولی ظاهرا او شهروند ایالات متحده است.

او همراه با حیدرعلی چهارشنبه توسط مأموران پلیس فدرال آمریکا در یکی از محله‌های شرقی شهر واشنگتن دستگیر شدند.

تصویری از حکم دستگیری آرین طاهرزاده و حیدرعلی (۶ آوریل ۲۰۲۲)
تصویری از حکم دستگیری آرین طاهرزاده و حیدرعلی (۶ آوریل ۲۰۲۲)

به گفته دادستان‌ها، این دو‌ نفر با ادعای اینکه از مأموران دولت فدرال آمریکا هستند، قصد داشتند تا با پرداخت رشوه‌های سنگین و هدایای گران‌قیمت، به مأموران واقعی فدرال نزدیک شوند، و در میان مأموران مخفی آمریکا و محافظان بانوی اول ایالات متحده نفوذ کنند.

مأموران سازمان‌های مختلف امنیتی آمریکا چهارشنبه با یورش به آپارتمانی که آنها در شهر واشنگتن استفاده می‌کردند، تمامی وسایل موجود در این مکان را توقیف کردند.

دادستان‌ها پنجشنبه به قاضی گفتند که مأموران هنگام بازرسی این آپارتمان، موفق به کشف تعدادی اسلحه، تفنگ، فشنگ، مهمات، ابزار، و دستورالعمل‌های آموزشی و نظارتی شدند.

در صورتی که آرین طاهرزاده و حیدرعلی مجرم شناخته شوند، هر یک با مجازات حداکثر سه سال مواجه هستند، البته دادستان پنجشنبه در دادگاه گفت که ممکن است آنها را به «بخشی از توطئه» نیز متهم کند.

XS
SM
MD
LG