لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

بغداد نگران استقلال نفتی کردستان عراق است


مسعود بارزانی، رئس جمهوری منطقه خود مختار کردستان عراق در مراسم گشایش خط لوله نفت و گاز به ترکیه
مسعود بارزانی، رئس جمهوری منطقه خود مختار کردستان عراق در مراسم گشایش خط لوله نفت و گاز به ترکیه

توافق ترکیه و کردستان عراق در احداث دومین خط لوله نفت و گاز، می تواند تأثیر عمده در جغرافیای سیاسی منطقه داشته باشد.

ترکیه و کردستان عراق برای احداث خطوط لوله نفت و گاز طیبعی جدید به توافق رسیدند. این قراردادها می تواند تأثیر عمده ای در جغرافیای سیاسی منطقه خاور میانه داشته باشند.

بر اساس این توافق صادرات نفت و گاز طبیعی کردستان عراق به ترکیه احتمالاً از ۴ سال دیگر آغاز خواهد شد. واین در حالی است که عراق سخت نگران استقلال انرژی در کردستان این کشور است.

منابع آشنا به این توافق روز چهارشنبه گفتند که کردستان عراق و ترکیه سرانجام قراردادهای جامعی را در مورد احداث چند میلیارد دلاری خطوط لوله نفت و گاز طبیعی به امضاء رساندند. این قراردادها، نفت و گاز منطقه خود مختار کردستان عراق را به بازارهای جهانی نفت عرضه خواهد داشت.

به موجب قراردادهای جدید کردستان عراق قادر خواهد بود روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت را به بازارهای جهانی، و سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی را به ترکیه صادر کند، که به مراتب ارزانتر از قیمتی است که در حال حاضر آنکارا بابت خرید گاز طبیعی می پردازد.

منابع آشنا به قراردادها همچنین گفتند که هنگام دیدار هفته گذشته نوچیروان بارزانی، نخست وزیر منطقه خود مختار کردستان عراق از استانبول، طرفین در مفاد اصلی این قراردادها به توافق رسیدند، تا دومین خط لوله نفت و گاز از شمال عراق به ترکیه را احداث کنند.

تغییر سیاست ترکیه، و نزدیکی این کشور به منطقه خود مختار کردستان عراق، بغداد را بسیار خشمگین کرده است.

به موجب قانون اساسی این کشور، عراق مدعی است که تنها قدرت قانونی و مسئول در اداره نفت کشور است. مقامات در بغداد همچنین اعتقاد دارند که تلاش منطقه خود مختار کردستان برای استقلال انرژی می تواند به درخواست استقلال و جدائی منطقه از عراق منتهی شود. این امر نگرانیهای عمده ای نه تنها در بغداد، بلکه در واشنگتن نیز ایجاد کرده است.

قانون اساسی عراق صادرات نفت و گاز را به بغداد واگذار کرده است، و سهم منطقه خود مختار کردستان تنها ۱۷ درصد از کل نفت و گاز صادراتی است.

ولی به گفته منابع آشنا به این مسئله، کردستان عراق اعلام کرده است که نفت متعلق به تمام مردم عراق است، و کردستان آماده است تا مردم عراق را در منافع نفت و گاز خود سهیم کند.

با توجه با واقعیت های کنونی، از جمله استقلال نقتی کردستان، احتمال می رود که بغداد با کردستان عراق به مصالحه به توافقی دست یابند.
XS
SM
MD
LG