لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

استقبال مالکی از بهبود مناسبات با آنکارا


نوری المالکی نخست وزیرعراق می گوید ازبهبود مناسبات با ترکیه استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مالکی که به دلیل ارتباط های ترکیه با منطقه خود مختار کردستان عراق ماه ها علیه آنکارا سخن گفته است، روز جمعه دربیانیه ای در وبگاه خود گفت «عراق از هر گامی بسوی نزدیکی با ترکیه براساس منافع مشترک، احترام متقابل و حسن همجواری استقبال می کند.»

آنکارا با گرم گرفتن با کردهای عراق، که با دولت مرکزی برسر چگونگی بهره برداری از منابع نفت و تقسیم درآمدها درگیر هستند، بغداد را ناراحت کرده است.

آنکارا و دولت منطقه ای کردستان از سال پیش درباره یک قرارداد انرژی، که از استخراج تا صادرات نفت را در بر می گیرد، سرگرم مذاکره بوده اند.

در گزارش رویترز به نقل از مقامات و منابع صنعت نفت گفته می شود در پشت صحنه به تشویق آمریکا کوشش هایی برای آشتی دادن بغداد و آنکارا در جریان بوده است.

بغداد خود را تنها قدرت برای کنترل صادرات چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان می داند، درحالی که کردها می گویند قانون اساسی فدرال عراق حق آنها برای صدورنفت را به رسمیت شناخته است.

نفت خام کردستان ازطریق خط لوله ای ازکرکوک به بندرجیجان در ترکیه، که بغداد کنترل می کند، حمل می شد. اما صادرات دسامبر گذشته به دلیل اختلاف بر سر نحوه پرداخت متوقف شد.

دولت منطقه ای خود مختار کردستان عراق اینک مقدار کمی نفت خام با کامیون به ترکیه حمل می کند، در همین حال به کوشش برای کشیدن یک خط لوله صادراتی ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG