لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

درخواست عراق برای تسریع تحویل هواپیماهای جنگی


مالکی، ملافات با اوباما
مالکی، ملافات با اوباما
در آستانه دیدار نوری مالکی نخست وزیر عراق با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن در هفته آینده، دولت بغداد از آمریکا درخواست کرده است در تحویل هواپیماهای بدون سرنشین و جنگنده های اف -۱۶ شتاب کند.

واشنگتن در ماه اوت سال میلادی جاری موافقت کرد یک سامانه پدافند هوایی و تعداد جنگنده اف – ۱۶ به ارزش ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به عراق بفروشد، و آنها را در پائیز ۲۰۱۴ تحویل دهد.

رویترز در گزارشی از بغداد می گوید در حالی که عراق قصد دارد به نبرد با شورشیان القاعده، که به سرعت در غرب کشور پیشرفت می کنند، شدت بخشد، مالکی همچنین برای عملیت شناسایی در مرز عراق با سوریه هواپیماهای بدون سرنشین درخواست کرده است.

در گزارش به نقل از صفا الشیخ حسین، قائم مقام مشاور امنیت ملی مالکی گفته می شود، نخستین درخواست نخست وزیر از اوباما این خواهد بود که در روند تحویل پهپادها و جنگنده های اف – ۱۶ تسریع شود.

او در مصاحبه ای گفت «پاسخ اولیه مثبت بود، اما به زمان تحویل بستگی دارد. ما فورا نیازداریم.»

جناح القاعده در عراق در ۲۰۰۷ در جریان افزایش شمار سربازان آمریکا ناچار شد مخفی شود، اما تقریباً دو سال پس از خروج سربازان در نبرد با دولت بغداد پیشرفت کرده است.

گزارش یک گروه ناظر حاکی است در خشونت های تقریبا روزانه در عراق تاکنون در ۲۰۱۳ حدود ۷ هزار غیر نظامی کشته شده اند. در همین حال بغداد در تلاش است سرایت جنگ از سوریه را مهار کند.

مقام عراقی گفت اگر واشنگتن تعلل کند، بغداد برای کمک به منابع دیگر روی خواهد آورد. کشورهای دیگری هستند که تجهیزات نظامی می فروشند.

یکی از آنها روسیه است که عراق قبلا یک قرار داد ۴ میلیارد دلاری برای تحویل هلیکوپتر و تجهیزات شناسایی با آن امضا کرده است.
XS
SM
MD
LG