لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

طرفداران مقتدی صدر بار دیگر به پارلمان عراق هجوم بردند


طرفداران صدر روز شنبه برای دونی بار وارد پارلمان عراق شدند.
طرفداران صدر روز شنبه برای دونی بار وارد پارلمان عراق شدند.

هزاران نفر از معترضان عراقی چند روز پس از حمله به پارلمان و تعلیق جلسه مربوط به معرفی نخست وزیر جدید، روز شنبه بار دیگر در حمایت از مقتدی صدر، رهبر بانفوذ شیعیان، از موانع بتنی منتهی به منطقه سبز بغداد عبور کردند و وارد پارلمان عراق شدند.

قبل از ورود معترضان به منطقه سبز تظاهرات آنها به خشونت کشیده شد و معترضان می گویند که شبه‌نظامیان وابسته به ایران به آنها شلیک کردند.

نیروهای امنیتی عراق برای کنترل اوضاع گاز اشک‌آور شلیک کردند اما معترضان موفق شدند از موانع بتونی بزرگ اطراف منطقه که در اطراف ساختمان های دولتی و سفارتخانه های خارجی است عبور کنند.

بر اساس گزارش‌ها، معترضان با استفاده از صفت مذهبی مقتدی صدر به عنوان یکی از نوادگان پیامبر اسلام شعار می دادند: «همه مردم با تو هستند سید مقتدی.»

پارلمان عراق در کنترل معترضان.
پارلمان عراق در کنترل معترضان.

دفتر رسانه ای مصطفی کاظمی نخست وزیر با صدور بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی خواست تا امنیت نهادهای دولتی را تضمین کنند.

طرفداران جنبش صدر به نامزدی محمد شَیاع السودانی برای پست نخست وزیری عراق اعتراض دارند.

ائتلاف «چارچوب هماهنگی» که از گروه های نزدیک به ایران تشکیل شده، دوشنبه گذشته محمد السودانی را برای پست نخست وزیری عراق نامزد کرد.

محمد السودانی پییشتر استاندار مَیسان و وزیر کار و امور اجتماعی عراق بوده. مقتدی صدر پیشتر هشدار داده بود که اجازه نمی دهد عراق به دست فاسدان و وابستگان به کشور های خارجی بیفتد.

اولین هجوم به منطقه سبز

عصر چهارشنبه گذشته هم طرفداران جنبش صدر به رهبر مقتدی صدر روحانی پر نفوذ شیعه، وارد منطقه سبز بغداد شدند و به ساختمان مجلس عوام هجوم بردند.

یورش هفته گذشته طرفداران جنبش صدر به منطقه سبز و ساختمان مجلس عراق با خشنونت همراه نبود. حتی ویدیو هایی منتشر شد که نشان میداد نیروهای امنینی به معترضان آب می دهند.

مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در پیامی ار معترضان خواست که به اموال عمومی و دولتی آسیب نرسانند و فورا از منطقه سبز خارج شوند.

مقتدی صدر هم در توییتی هجوم طرفدارانش به مجلس را انقلاب اصلاحات و نفتی ظلم و فساد نامید.

او همچنین از طرفدارانش خواسته بود تا از منطقه سز خارج شوند و گفت «پیام شما رسید، مفسدان را ترساندید.»

XS
SM
MD
LG