لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

حمله آمریکا علیه «دولت اسلامی» به هدف مراقبت از سد حدیثه عراق


عکس آرشیوی از انهدام مواضع گروه «دولت اسلامی» در اطراف سد موصل در عراق – ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از انهدام مواضع گروه «دولت اسلامی» در اطراف سد موصل در عراق – ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

ارتش ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد مواضع گروه موسوم به «دولت اسلامی» در غرب عراق و نزدیکی سد حدیثه، که در معرض تهدید آن گروه بود، را هدف حملات هوایی قرار داده است.

مقام‌های آمریکایی گفتند این سد استراتژیک همچنان در کنترل دولت عراق است و عملیات هوایی انجام شده به جهت مهار تحرکات گروه دولت اسلامی (داعش) برای تصرف آن سد و به عقب راندن آنها انجام شده است.

چاک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده با بیان این که تامین امنیت سد حدیثه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت «اگر آن سد به دست داعش می‌افتاد، یا تخریب می‌شد، آسیبی که به بار می‌آمد، بسیار پراهمیت بود.»

گروه افراطی سنی دولت اسلامی، از آعاز تحرکات خود در بهار گذشته، تاکنون چندین سد عراق را هدف حمله قرار داده و موفق شدند کنترل برخی از آنها، از جمله سدهای موصل و فلوجه، را نیز به دست بگیرند.

نیروهای ارتش آمریکا همچنین عملیاتی را علیه مواضع دولت اسلامی در مناطق شمالی عراق و نزدیک شهر اربیل انجام داده و طی روزهای جمعه و شنبه، پیکارجویان داعش و تجهیزات متعلق به آن گروه افراطی را هدف حملات هوایی قرار دادند.

ناظران در سوریه، از حملات هوایی ارتش آن کشور به شهر رقه، که در دست نیروهای گروه دولت اسلامی است خبر داده و گفته‌اند در حملات روز گذشته دست کم ۲۵ نفر، از جمله ۱۶ غیرنظامی، کشته شده‌اند. رقه مهم‌ترین سنگر شورشیان داعش در سوریه است.

این گروه افراطی سنی که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی، خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید، در ماه‌های اخیر بخش‌های بزرگی از شرق سوریه، و شمال و غرب عراق را به تصرف خود در آورده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است روز سه‌شنبه در مورد استراتژی آمریکا در برخورد با تهدید گروه دولت اسلامی با نمایندگان کنگره دیدار کند و روز چهارشنبه، شب قبل از سالگرد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، نیز در همین زمینه سخنرانی خواهد کرد.

یکارجویان «دولت اسلامی» هفته گذشته، دومین گروگان آمریکایی خود را به طرز وحشیانه‌ای کشتند و این اقدام، فشارها بر رئیس‌جمهوری آمریکا برای گسترش حملات هوایی علیه آن گروه از عراق به سوریه را افزایش داده است. دولت آمریکا حملات هوایی نظامی علیه این گروه را محدود به خاک عراق کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است برای مقابله با این گروه اسلامگرای افراطی، یک ائتلاف بین‌المللی تشکیل دهد؛ اما کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه که از قیام مردم سوریه علیه دولت بشار اسد حمایت کرده‌اند، تمایل به همکاری با دمشق برای مبارزه با پیکارجویان داعش ندارند.

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز شنبه با نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب گفتگو کرد و دو طرف از آخرین تحولات در مبارزه علیه گروه دولت اسلامی با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند. این گفتگو در آستانه برگزاری نشست روز یکشنبه اتحادیه عرب صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG