لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

عراق از ترکیه خواست به‌خاطر حمله به فرودگاه سلیمانیه عذرخواهی کند


فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق (آرشیو)
فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق (آرشیو)

عراق روز شنبه از ترکیه خواست تا از آنچه که حمله به فرودگاه سلیمانیه در شمال عراق توصیف شده، عذرخواهی کند و گفت که دولت ترکیه باید درگیری‌ها در خاک عراق را متوقف کند.

به گزارش رویترز، ریاست‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه هیچ توجیه قانونی برای «ادامه رویکرد خود به منظور ارعاب غیرنظامیان و به بهانه اینکه نیروهای دشمن در خاک عراق حضور دارند، ندارد. از این نظر از دولت ترکیه می خواهیم که مسئولیت را بر عهده بگیرد و عذرخواهی رسمی کند.»

لاوک غفوری، مسئول امور رسانه‌های خارجی دولت اقلیم کردستان در پستی در توئیتر نوشت که حمله پهپادی روز جمعه حوالی فرودگاه سلیمانیه را مورد اصابت قرار داد اما هیچ خسارتی به بار نیاورد و موجب تاخیر یا تعلیق پروازها نیز نشد.

یک مقام وزارت دفاع ترکیه به رویترز گفت که در روز جمعه هیچ عملیاتی از سوی نیروهای مسلح ترکیه در آن منطقه روی نداد.

یک منبع آگاه نزدیک به رهبری اتحادیه میهنی کردستان، حزبی که منطقه سلیمانیه را کنترل می کند، و دو مقام امنیتی کرد گفتند: مظلوم عبدی، رئیس نیروهای دموکراتیک سوریه مورد حمایت آمریکا و سه پرسنل نظامی آمریکایی در زمان حمله ادعا شده در نزدیکی فرودگاه بودند.

این سه منبع که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که هیچ کس در این حادثه زخمی یا کشته نشده است.

یک مقام آمریکایی تایید کرد که حمله به یک ستون نظامی در منطقه بود و پرسنل نظامی آمریکایی در آن حضور داشتند، اما تلفات جانی نداشت.

ترکیه چندین عملیات نظامی در مقیاس بزرگ از جمله حملات هوایی طی دهه‌ها در شمال عراق و شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، داعش و حزب غیرقانونی کارگران کردستان انجام داده است.

ادعای حمله چند روز پس از آن مطرح شد که ترکیه حریم هوایی خود را به روی هواپیماهایی که به سلیمانیه پرواز رفت و برگشت داشتند به دلیل تشدید فعالیت‌های شبه‌نظامیان حزب غیرقانونی کارگران کردستان در آنجا، بست.

XS
SM
MD
LG