لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

یک مقام عراقی از پاکسازی کامل تکریت از اعضای داعش خبر داد


គ្រាប់​បែក​បង្កប់​ក្នុង​រថយន្ត​មួយ​ផ្ទុះ​ជិត​យានជំនិះ​របស់​​កង​កម្លាំង​ពិសេស​អ៊ីរ៉ាក់ ស្រប​ពេល​ដែល​ពួកគេ​រុល​ទៅ​មុខ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទឹក​ដី​កាន់​កាប់​ដោយ​ពួក​រដ្ឋឥស្លាម​ក្នុង​ក្រុង​ Mosul។ 
គ្រាប់​បែក​បង្កប់​ក្នុង​រថយន្ត​មួយ​ផ្ទុះ​ជិត​យានជំនិះ​របស់​​កង​កម្លាំង​ពិសេស​អ៊ីរ៉ាក់ ស្រប​ពេល​ដែល​ពួកគេ​រុល​ទៅ​មុខ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទឹក​ដី​កាន់​កាប់​ដោយ​ពួក​រដ្ឋឥស្លាម​ក្នុង​ក្រុង​ Mosul។ 

یک روز پس از اعلام آزادی شهر تکريت، حيدر العبادی، نخست وزير عراق روز چهارشنبه به بازدید از آن شهر رفت. تکريت از خرداد ماه سال گذشته در تصرف کامل پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش قرار داشت.

حيدر العبادی به محض اعلام خبر آزادی تکريت به دست نيروهای عراقی با انتشار بيانيه ای تحت عنوان آزادسازی تکريت، از اين تحول به عنوان نقطۀ عطفی در تاريخ عراق ياد کرد و به نيروهای عراقی به خاطر اين پيروزی تبريک گفت.

تکريت در حال حاضر کاملاً متروک است و سالم غبّان وزير کشور عراق می گويد نيروهای عراقی هم اکنون در حال پاک‌سازی شهر از آخرين بقايای داعش هستند. وزير کشور عراق پيش بينی کرده است که تکريت تا روز پنجشنبه کاملاً امن شود.

یک مقام رسمی عراقی به بخش کردی صدای آمریکا گفت، انتظار می رود نیروهای عراقی با پشتی‌بانی هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، تا چند ساعت دیگر اختیار شهر را بطور کامل به دست گیرند. به گفته این مقام، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا همچنان به بمباران مواضع داعش در تکریت ادامه می دهند.

ژنرال عبدالوهاب السعدی فرمانده عمليات صلاح الدين هم در تأييد این سخنان گفت «در حال حاضر هيچ شبه نظامی در تکريت نيست، فقط تعداد انگشت شماری در گوشه و کنار مخفی هستند که آنها هم بزودی پيدا می شوند ... و به اميد خدا تکريت تا فردا کاملاً در دست ما خواهد بود».

يک سخنگوی وزارت دفاع آمريکا روز سه شنبه به صدای آمريکا گفت، ائتلاف به رهبری آمريکا از اين خبر خشنود است، اما خاطرنشان کرده است که مناطقی از تکريت هنوز در کنترل داعش است و هنوز بايد آن ها را از دستشان خارج کرد.

تکريت در ۱۳۰ کيلومتری بغداد قرار دارد و موصل، دومين شهر بزرگ عراق را به پايتخت مربوط می کند. آزادی تکريت، مرحله ای کلیدی در بیرون راندن داعشیان از موصل است که در ۲۲۵ کیلومتری شمال تکریت واقع است.در صورت بروز هر گونه واقعه ای در آينده برای موصل، امکان دسترسی به شهر از طريق تکريت ميسر خواهد بود.

هر دو شهر سال گذشته در جریان عملیات پیشروی داعش به سوی شمال و غرب عراق به دست نیروهای این گروه اسلام گرای افراطی درآمد.

XS
SM
MD
LG