لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

ترکیه می گوید از سقوط کوبانی جلوگیری خواهد کرد


احمد داوود اوغلو
احمد داوود اوغلو

رزمندگان کرد سوریه روز جمعه با پیکارجویان گروه خودخوانده « خلافت اسلامی» در نزدیکی شهری در امتداد مرز ترکیه به نبرد پرداختند، در همین حال نخست وزیر ترکیه گفت کشور او از سقوط کوبانی جلوگیری خواهد کرد.

کوبانی و نواحی پیرامون آن از نیمه سپتامبر زیر حمله بوده است و پیکارجویان ده ها روستای نزدیک را تصرف کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز جمعه از نبرد سنگین در جنوب شرقی کوبانی خبر داد و گفت رزمندگان کرد دو خودرو زرهی متعلق به گروه «خلافت اسلامی» را منهدم کردند و هفت عضو آنرا کشتند.

یک افسر نیروی دفاعی در منطقه کرد نشین سوریه گفت رزمندگان کرد حمله گروه اسلامی در شرق کوبانی را عقب زدند و یک تانک را منهدم کردند.

جدیدترین دور جنگ در حالی جریان دارد که احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه پنجشنبه شب به تلویزیون ای تی وی گفت دولت او نمی خواهد کوبانی سقوط کند، و افزود «ما آغوش خود را بروی برادران کرد گشوده ایم و آنچه را لازم است برای جلوگیری از فروپاشی آن انجام خواهیم داد.»

داوود اوغلو توضیحی نداد، اما پیشتر پارلمان ترکیه لایحه ای را تصویب کرد که به دولت اجازه می دهد به عملیات نظامی در داخل سوریه و عراق دست بزند.

سخنگوی حزب اتحادیه دمکراتیک کرد، در پاسخ به پرسشی در باره اظهارات داووداوغلو گفت «معلوم نیست او چگونه می خواهد از سقوط کوبانی جلوگیری کند، ترکیه تاکنون کاری انجام نداده است.»

سخنگو افرود کوبانی اینک تقریبا از غیر نظامیان خالی شده است، و وضع در اطراف آن «بسیار خطرناک» است.

عصمت شیخ حسن، فرمانده واحدهای مدافع کوبانی، به آسوشیتدپرس گفت پیکارجویان داعش سعی دارند از شرق، غرب و جنوب شرقی بسوی کوبانی پیشروی کنند. او گفت آنها راکت هایی به شهر پرتاب کردند و از ائتلاف خواست بجای پایگاه ها، تانک ها را هدف بگیرد.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر و کمیته های هماهنگی محلی، از چند حمله هوائی علیه مواضع گروه موسوم به «خلافت اسلامی » در استان های رقه و حلب ، در شمال سوریه، و نیز منطقه نفتخیز دیرالزور، در مرز عراق، خبر دادند.

XS
SM
MD
LG