لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

مقتدی صدر فعالیت گروه سیاسی‌اش را به‌دلیل «فساد» برخی هواداران تعلیق کرد


مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی
مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی گفت فعالیت جریان سیاسی تحت رهبری‌اش را به دلایلی همچون «فساد» در میان برخی از هواداارنش تعلیق می‌کند.

او روز جمعه در حساب رسمی توییتری خود گفت قصد داشته عراق را اصلاح‌ کند اما نمی‌تواند جنبش صدر را اصلاح کند. مقتدی صدر افزود تمام فعالیت‌های جنبش بجز فعالیت‌های مذهبی از قبیل نماز جمعه را تعلیق می‌کند.

گروهی از هواداران مقتدی صدر که خود را «اهل قضیه» می‌نامند، معتقدند که او «امام زمان» است.

شورای عالی قضایی عراق روز جمعه اعلام کرد یک دادگاه تحقیقاتی دستور بازداشت ۶۵ تن از این «باند» اخلالگر را صادر کرده است.

مقتدی صدر در ماه اوت سال گذشته و به دنبال بن‌بستی یکساله در تشکیل دولت جدید عراق از سیاست کناره‌گیری کرد. اگرچه هواداران او بیشترین تعداد کرسی‌ها در انتخابات اکتبر ۲۰۲۱ را کسب کردند اما حد نصاب کافی برای تشکیل دولت را نداشتند.

خودداری این روحانی پرنفوذ شیعه از مذاکره با گروه‌های شیعه نزدیک به جمهوری اسلامی و خروج وی از گفت‌وگوها، عراق را در آستانه بلاتکلیفی و بی‌ثباتی قرار داد.

پس از کناره‌گیری صدر از سیاست، صدها هوادار خشمگین او به ساختمان‌های حکومتی هجوم بردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند که در جریان این درگیری‌ها ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند.

لفاظی‌های ملی‌گرایانه و وعده اصلاحات مقتدی صدر محبوبیت زیادی میان اقشار کم‌بضاعت عراقی برای او کسب کرده است. همچنین شمار زیادی از پیروانش پیش از او پیرو پدرش بودند.

XS
SM
MD
LG