لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۷

حمله معترضان به کاخ ریاست جمهوری عراق؛ آمار تلفات به بیش از ۲۰ نفر افزایش یافت


به دنبال درگیری‌های شدید میان حامیان مقتدی صدر و نیروهای دولتی و دیگر نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، صدها تن از طرفداران جریان صدر موسوم به «صدری‌ها» موانع سیمانی منتهی به کاخ دولتی عراق را پایین کشیدند و با عبور از دروازه‌ها وارد کاخ شدند.

در پی این رویدادها اعضای سرایاالسلام، یک گروه شبه‌نظامی هم‌سو با صدر، با نیروهای «حشد الشعبی» درگیر شدند. یک مقام ارشد پزشکی تایید کرد که دست‌کم ۲۰ معترض بر اثر تیراندازی کشته شدند.

مقام‌های امنیتی گفتند که در این درگیری‌ها از خمپاره و نارنجک‌های راکتی استفاده شده و‌ آن را نشان‌گر اوج بن‌بست سیاسی بین اردوگاه‌های رقیب، خوانده‌اند.

با ادامه درگیری‌ها طی ساعت‌ها درون منطقه سبز، که مقر دولت عراق در آن واقع است، نیروهایی کوچک از لشکر نیروهای ویژه و لشکر ۹ ارتش عراق نیز برای مهار شبه‌نظامیان مداخله کردند.

نخست وزیر موقت عراق گفت که تحقیقات را درباره تیراندازی‌ها آغاز خواهد کرد. او گفت که استفاده از گلوله جنگی علیه معترضان، ممنوع است.

تظاهرات همچنین در استان‌های جنوبی که از اکثریتی شیعه‌نشین برخوردارند، آغاز شده و حامیان صدر در استان نفت‌خیز بصره، لاستیک‌ها را آتش زده و جاده‌ها را مسدود کرده‌اند.

گفته می‌شود که صدها معترض، مقابل ساختمان استانداری میسان تظاهرات کرده‌اند.

بر اساس بیانیه‌ای، ارتش عراق از حامیان صدر خواسته‌ که فورا از «منطقه به‌شدت تحت حفاظت دولتی» عقب‌نشینی ‌و از درگیری یا ریختن خون هموطن‌های عراقی، پرهیز کنند.

در بیانیه آمده است: نیروهای امنیتی بر انجام مسئولیت خود در حفاظت از نهادهای دولتی، مأموریت‌های بین‌المللی و اموال عمومی و خصوصی تاکید دارند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر موقت عراق نیز از صدر خواست که از پیروان خود بخواهد تا از نهادهای دولتی عقب‌نشینی کنند.

در همین حال خبرگزاری‌های ایران از لغو برخی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی مختلف، از جمله آتا و ماهان، به مقصد بغداد خبر داده‌اند.

سفارت ایران در بغداد نیز با اشاره به اعلام دولت عراق مبنی بر «وضع مقررات منع رفت و آمد» از ایرانیان حاضر در آن کشور خواست «تا اطلاع ثانوی از هر گونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری» کنند. همچنین مجید میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور، از مردم خواست «موقتا و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند.»


هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق، تظاهرات روز دوشنبه را «بسیار خطرناک» توصیف کرد و از تظاهرکنندگان خواست که همه ساختمان‌های دولتی را تخلیه کنند تا دولت موقت، بتواند که به اداره کشور ادامه دهد.این بیانیه از همه خواسته است که رفتاری صلح‌جویانه داشته و از انجام اعمالی که می‌تواند منجر به زنجیره‌ای غیرقابل توقف شود، خودداری کنند.

کویت از شهروندان خود، خواسته که عراق را ترک کنند. سفارت امارات در بغداد نیز به شهروندان خود در عراق هشدار داده و از آن‌ها خواسته که با رعایت احتیاط، از اماکن برپایی تظاهرات و تجمع دوری کنند.

در همین راستا سفارت هلند کارمندان خود را از منطقه سبز، خارج كرده و دانشگاه کربلا نیز تمام فعالیت‌های آموزشی خود را متوقف کرده‌ است.

در پی استعفای آیت‌الله حائری از مقام مرجعیت تقلید، مقتدی صدر، روحانی شیعه عراق نیز روز دوشنبه اعلام کرد که برای همیشه از صحنه سیاست کنار می‌رود.

بی‌درنگ پس از انتشار این پیام، هزاران هوادار مقتدی صدر، کاخ ریاست جمهوری را در مرکز بغداد اشغال کردند. در پی بالا گرفتن تنش‌ها، ارتش در پایتخت مقررات منع آمد‌وشد اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG