لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

مقتدی صدر: دولت عبادی "فاسد" است و باید سرنگون شود


مقتدی صدر روحانی شیعه و رهبر جریان صدر در عراق خواستار اصلاحات در بغداد شده است
مقتدی صدر روحانی شیعه و رهبر جریان صدر در عراق خواستار اصلاحات در بغداد شده است

در یکی از آشکارترین اظهارنظرها علیه حیدر العبادی نخست وزیر عراق، مقتدی صدر از روحانیون قدرتمند شیعه آن کشور روز جمعه دولت بغداد را "فاسد" خواند که باید سرنگون شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی فراخوان مقتدی صدر حدود ۲۰۰ هزار نفر با تجمع در مقابل ورودی "منطقه سبز" امنیتی در مرکز بغداد، خواستار اصلاحات و پایان فساد در دولت شدند.

نخست وزیر عراق تابستان گذشته و در پی برخی اعتراضات گسترده خیابانی، وعده انجام اصلاحات را داد، اما اندکی بعد به بهانه چالش‌های قانونی، در برابر انجام تغییرات وعده داده شده مقاومت‌ کرد.

وی ماه گذشته گفت از افراد تکنوکرات به جای برخی اعضای کابینه که به دلایل وابستگی‌های سیاسی انتخاب شده بودند، استفاده خواهد کرد؛ وعده‌ای که محقق نشد و موجب افزایش نارضایتی‌ها شد.

مقتدی صدر، که بلوک "الاحرار" تحت حمایت او ۳۴ کرسی در پارلمان و سه عضو در کابینه دارد، در سخنانی خطاب به تجمع‌کنندگان امروز گفت "باید به افراد مستقل و کارآمد فرصت داد و آنهایی که عراق را به بی‌راهه کشانده‌اند، باید کناره‌گیری کنند."

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنرانی او از طریق نمایشگرهای بزرگی در محل تجمع در مقابل ورودی منطقه سبز پخش می‌شد؛ در حالی که نیروهای امنیتی و ضدشورش پشت حصارهای این منطقه اوضاع را تحت نظر داشتند.

صدر که رهبری هزاران مسلمان شیعه، از جمله شبه نظامیانی که در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ علیه نیروهای آمریکا مبارزه می‌کردند را بر عهده دارد، تهدید کرده است اگر عبادی واکنشی به این خواسته نشان ندهد، وارد منطقه سبز خواهد.

مراکز دولتی، دفاتر مهم بین المللی و سفارتخانه‌های خارجی در منطقه سبز بغداد به وسعت حدود ۱۰ کیلومتر مربع واقع شده‌اند.

این منطقه با دیوارهای بتنی بلند محصور شده و توسط نیروهای امنیتی کنترل می‌شود.

XS
SM
MD
LG