لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

آیت الله سیستانی: دولت عراق نشان دهد در مبارزه با فساد جدی است


یکی از مراجع تقلید شیعیان که در عراق ساکن است روز جمعه عنوان کرد که دولت این کشور باید نشان دهد به راستی خواهان مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومی است و به اقدامات موقت بسنده نکند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آیت‌الله علی سیستانی در پیامی که در خطبه‌های نماز جمعه کربلا توسط نماینده او قرائت شد، از دولت عراق خواست تا نشان دهد که در پاسخگویی به خواسته‌های مردم برای تغییر جدی و صادق است. او با بیان این که "شهروندان وعده‌های گذشته را که هرگز عملی نشده است تجربه کرده اند" افزود: "مقامات این بار باید به گونه ای متفاوت کار کنند و اعتماد مردم را به دست آورند."

آقای سیستانی در عین حال به معترضینی که برای تاکید بر درخواست‌ اصلاحات، تجمعات هفتگی ترتیب داده‌اند گوشزد کرد در قبال گروه‌هایی که می‌خواهند از حرکت آنها برای پیشبرد هدف های دیگر سوءاستفاده کنند، مراقب باشند.

در این گردهمایی‌ها که از ماه ژوئیه آغاز شده است، مردم خواهان بهبود سرویس‌هایی مانند برق، آبو مراقبت‌های پزشکی شده و درخواست پایان فساد و اعمال سیاست‌های فرقه‌ای را دارند.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق ۹ اوت ( ۱۸ مرداد) برای نخستین بار دستور اجرای اصلاحات گسترده‌ای را ابلاغ کرد.

چند ساعت پس از این فرمان، ده‌ها هزار عراقی در بغداد و شهرهای دیگر در جنوب پایتخت تجمع کردند واز حرکت‌های اصلاح‌طلبانه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق حمایت کردند. آنها بر خواست خود برای انحلال پارلمان و پایان بخشیدن به فساد تاکید کردند.

طرفداران مقتدی صدر نیز روز جمعه برای نخستین بار به گردهمایی در بغداد پیوستند. همچنین تجمعات کوچکتری در شهرهای جنوب بغداد از جمله کربلا، بصره و بابل برپا شده است.

XS
SM
MD
LG