لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

ادامه تظاهرات در عراق برای تشدید مبارزه با فساد حکومتی


ادامه تظاهرات عراقی ها در اعتراض به فساد اداری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

در پی سخنان آیت الله سیستانی مبنی بر برخورد سرسختانه دولت با فساد حکومتی، هزاران عراقی با راهپیمایی در خیابانها خواستار اصلاحات و تشدید مبارزه با فساد شدند.

نمازگزاران عراقی در شهرهای بغداد، بصره و نجف روز جمعه ۱۳ شهریور در حمایت از اظهارات آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعه در عراق، که خواستار برخورد با اختلاس و سوء مدیریت مقامات دولتی شده بود، تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

آیت الله سیستانی، روز جمعه در پیامی خطاب به حیدر عبادی نخست وزیر عراق گفت، او باید موضع سرسختانه تری در قبال سؤمدیریت و سؤاستفاده های گسترده مالی بگیرد.

یکی از معترضان روز جمعه گفت: "ما از حیدر عبادی نخست وزیر می‌خواهیم که اصلاحات را همین حالا و به سرعت آغاز کند. سخنرانی امروز رهبر مذهبی ما نیز در همین رابطه بود و اگر او به سخنان رهبر ما بی‌اعتنایی کند، آنوقت ما شیوه‌های دیگری از جمله نافرمانی مدنی را در پیش میگیریم."

حیدر عبادی، ماه گذشته وعده کوچک کردن دولت، پایان بخشیدن به جنگ‌های فرقه‌ای، افزایش اختیارات مقام‌های محلی و بررسی مجدد پرونده فسادهای مالی را داد. با وجود این، بسیاری وعده های او را تخطی از قانون اساسی دانستند. معترضان در بصره نیز می‌گفتند که اقدامات او، تأثیری در زندگی مردم عادی که در شرایط سخت زندگی می کنند نخواهد گذاشت.

یکی دیگر از معترضان روز جمعه گفت: " ما اینجا هستیم تا به تمام دولت عراق اعتراض کنیم. دولتی که همه اقداماتش ناموفق بوده. آیا هیچ کشوری تا این حد بی‌برنامه دیده اید؟ نه برنامه‌ای برای صنعت دارد و نه برای کشاورزی و همه کارخانه ها از کار افتاده‌اند، نفت هم که روز به روز بی ارزش‌تر می شود."

فشار افکارعمومی برای مبارزه با فساد مالی در عراق در حالیست که طبق گزارش‌های تحقیق و تفحص پارلمان عراق، نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق و نزدیکان او از جمله مقام‌های متهم به فساد مالی و بی‌کفایتی هستند.

ناآرامی‌های اخیر، در پی قطع گسترده و مکرر برق در ماه گذشته آغاز شد، اما به سرعت رنگ و بوی سیاسی گرفت. معترضان خواستار محاکمه مقام‌های فاسد دولتی شدند. این اعتراض‌ها منجر به برکناری مدحت محمود، رئیس دیوانعالی کشور شده است.

XS
SM
MD
LG