لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

رسانه ها: داعش کنترل کامل بزرگترین پالایشگاه عراق را بدست گرفت


پرچم سیاه دولت اسلامی عراق و شام در دست هوادارانش - آرشیو
پرچم سیاه دولت اسلامی عراق و شام در دست هوادارانش - آرشیو
پس از چندین روز درگیری مسلحانه بین پیکارجویان گروه دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، با نیروهای دولتی، شماری از شبکه های خبری بین المللی می گویند پیکارجویان داعش توانسته اند «به طور کامل» کنترل بزرگترین پالایشگاه نفت عراق را بدست بگیرند.

شبکه خبری سی.ان.ان روز دوشنبه به نقل از «سه منبع امنیتی عراقی» نوشت داعش کنترل کامل پالایشگاه بیجی، در حدود ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد را بدست گرفته است.

شبکه سعودی العربیه نیز در گزارشی مشابه، خبر تصرف پالایشگاه بیجی توسط داعش را منتشر کرده و می گوید اهالی بیجی به خاطر تصرف این پالایشگاه توسط پیکارجویان شادمانی کرده اند.

اما روز سه شنبه خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از شبکه العراقیه گزارش های مربوط به ورود نیروهای داعش به پالایشگاه بیجی را تکذیب کرد و نوشت نیروهای عراقی کنترل پالایشگاه را «به طور کامل» در دست دارند.

مقامات جمهوری اسلامی تاکید دارند که دولت عراق می تواند بدون کمک خارجی داعش را شکست دهد، این در حالی است که در روزهای اخیر پیکارجویان این گروه سنی توانسته اند بخش های وسیعی در عراق را تصرف و به سمت بغداد پیشروی کنند.

پالایشگاه بیجی معمولا روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که در داخل عراق مصرف می‌شود. نگرانی از اخلال در صادرات نفت عراق باعث افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شده است.

اما خبرگزاری رویترز، ساعات اولیه روز سه شنبه از سنگاپور گزارش داد که داده های منتشر شده در روز سه شنبه نشان می دهد که افزایش تنش ها در عراق بر عرضه نفت این کشور در بازار جهانی تاثیری نداشته و قیمت هر بشکه نفت خام برنت به کمتر از ۱۱۴ دلار در هر بشکه کاهش یافت.

قیمت هر بشکه نفت خام پنجشنبه گذشته به ۱۱۵ دلار و ۷۱ سنت رسید که بالاترین رقم طی ۹ ماه گذشته بود.
XS
SM
MD
LG