لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

کابینه عراق اصلاحات مبارزه با فساد نخست وزیر را تایید کرد


طرح اصلاحات پیشنهادی نخست وزیر عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

حيدر عبادی نخست وزير عراق با هدف مبارزه با فساد اداری ، طرح اصلاحات كم‌سابقه‌ای را در ساختار سياسی عراق به اجرا می‌گذارد. حذف پست‌های معاونت ریاست جمهوری و معاونت نخست وزیری بخشی از اصلاحات پیشنهادی برای کاهش فساد و بهبود وضع دولت هستند.

عبادی این اصلاحات را روز یکشنبه و پس از هفته‌ها تظاهرات عمدتا در شهرهای شیعه‌نشین علیه سوءمدیریت و نبود خدمات از جمله قطع دائم برق در کشور، پیشنهاد کرد.

علی جوانمردی خبرنگار صدای آمريكا در عراق ميگويد: گرچه انجام اصلاحات مورد نظر آقای عبادی به دليل ساختار مذهبی و قومی عراق بسيار سخت است، ولی دست كم ميتواند معترضين شيعه را در شرايط كنونی راضی نگه دارد.

طرح فوق برای حذف سه سمت معاونت ریاست جمهوری، در واقع سمت نوری المالکی رئیس جمهوری سابق آن کشور را نیز دربرمی‌گیرد. این طرح همچنین سهمیه‌های حزبی و قومی برای انتخاب مقامات و کاهش شمار محافظ‌های شخصی برای مقامات رسمی کاهش می‌دهد.

پارلمان عراق باید این پیشنهادات را تایید کند. کابینه این کشور روز یکشنبه از حمایت طرح فوق خبر داد.

غیر از تظاهرات، آیت الله علی سیستانی، بالاترین مرجع شیعه عراق عبادی را به انجام اقدامات بیشتر برای مبارزه با فساد ترغیب کرده است.

دو دوره ریاست جمهوری نوری المالکی از آنچه که منتقدان نبود حاکمیت نامیده‌اند رنج می‌برد که با عدم مشارکت نمایندگان سنی، کردها، و دیگر اقلیت‌ها به تنش‌های قومیتی دامن زد.

متحدان عراق این کشور را به تشکیل دولت وحدت ملی ترغیب کرده بودند که بتواند در مقابل داعش مقاومت قوی‌تری نشان دهد.

با وجود کارزار نظامی به رهبری آمریکا و انجام هزاران حمله نظامی علیه داعش در عراق، ارتش عراق هنوز نتوانسته در مقابل داعش عملکرد چشمگیری از خود نشان دهد.

XS
SM
MD
LG