لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

با گذشت یک سال و ۶ هزار حمله هوایی داعش همچنان مقاومت می کند


با گذشت یک سال و ۶ هزار حمله هوایی داعش همچنان مقاومت می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

یک سال از آغاز حمله هوایی آمریکا به مناطق تحت تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی می گذرد و در این مدت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا بیش از ۶ هزار بار مواضع این گروه افراطی را بمباران کرده است؛ با این همه داعش همچنان به مقاومت ادامه می دهد و جوامع آسیب پذیر در منطقه را تهدید می کند.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت، پیکارجویان داعش در طول یک سال گذشته حدود ۳۰ درصد مناطق تحت تصرف خود در عراق و بخش بزرگی از مناطقی که در سوریه در کنترل دارند را از دست داده اند.

جاش ارنست گفت «نیروهای ائتلاف بطور پی در پی به مواضع فرماندهی داعش حمله کرده اند، تا حدی که دیگر هیچ پایگاه امنی برای آنها باقی نمانده است. ما به همراه متحدانمان در ائتلاف، گام هایی بر می داریم که منابع مالی داعش را قطع کند و جلب پیکارجویان جدید خارجی را برای آن دشوار کند.»

آمریکا، روز جمعه به حملات هوایی جدیدی علیه داعش در نزدیکی اربیل در شمال عراق دست زد. مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند، جت های جنگنده، پیکارجویان را در نزدیکی مجتمعی که مربیان نظامی آمریکا در آن سکونت دارند، هدف گرفتند.

از سوی دیگر دولت عراق روز جمعه از آغاز عمليات آزادسازی شهر موصل در آينده ای نزديک خبر داده است. این در حالی است که داعش اقدام به اعدام صدها شهروند سنی در موصل كرده است؛ با اين بهانه كه با دولت مركزی بغداد همكاری كرده اند.

نیروهای محلی کرد از هر کمکی که با هدف متوقف کردن پیشروی داعش در یافت کنند، استقبال کرده و تاکید می کنند که در این راستا نیاز به اسلحه دارند.

منصور بارزانی فرمانده نیروهای ویژه کرد گفت، «می خواهم به تمام جهان بگویم که ما نه فقط برای کردستان، بلکه برای جامعه بین المللی می جنگیم.»

ترکیه نیز اخیرا به عملیات نظامی علیه دولت اسلامی پیوسته است، اما به نظر می رسد هدف عملیات ضد تروریستی ترکیه، در درجه اول، مبارزان کرد است؛ و این اقدام موجب نگرانی ساکنان روستاهای مرزنشین شده است.

XS
SM
MD
LG