لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

برگزاری نخستین جلسه پارلمان جدید عراق پس از دو بار تعویق؛ نمایندگان جریان صدر «کفن‌پوش» شدند


مجلس نمایندگان عراق (آرشیو)
مجلس نمایندگان عراق (آرشیو)

نخستین جلسه پنجمین دوره مجلس عراق روز یکشنبه ١٩ دی‌ماه برگزار شد. این جلسه قرار بود از ساعت ١١ صبح آغاز شود، اما به دلیل عدم توافق گروه‌های سیاسی دو بار به تعویق افتاد و در نهایت از ساعت ٣ بعد از ظهر آغاز شد.

مراسم سوگند نمایندگان و تعیین رئیس جدید مجلس از دستور کارهای جلسە امروز است. در نخستین جلسە مجلس، تا زمان تعیین رئیس و دو معاونش، مسن‌ترین نمایندە ریاست آن را بر عهدە گرفتە است.

نمایندگان جدید ساعت ۴ و ٢٠ دقیقە بە وقت بغداد سوگند خود را یاد کردند.

روسای قوای سه‌گانە عراق به صورت توافقی میان احزاب انتخاب می‌شوند. بر اساس توافق‌های قبلی، رئیس مجلس باید از میان سنی‌ها، رئیس جمهوری از میان کردها و نخست‌وزیر از میان شیعیان انتخاب شوند. معاونان رئیس مجلس هم باید کرد و شیعە باشند.

طبق گزارش‌های منتشرشدە، محمد حلبوسی رئیس پیشین مجلس نامزد اصلی سنی‌ها برای پست ریاست مجلس است. ائتلاف «تحالف عزم» متعلق بە سنی‌ها بە ریاست خمیس خنجر هم محمود مشهدانی را نامزد کرده است.

احزاب و گروەهای مختلف راه یافته به مجلس، در دو روز گذشتە دیدارهایی با هم داشتند اما کردها، سنی‌ها و همچنین شیعیان تاکنون برای پست‌های نخست‌وزیری و ریاست جمهوری بە توافق نرسیدەاند.

در مجلس جدید، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، با کسب ٧٣ کرسی از مجموع ٣٢٩ کرسی پارلمان عراق دارای بیشترین تعداد کرسی است.

حزب تقدم که از حمایت اقلیت مسلمان سنی برخوردار است ٣٧ کرسی را در اختیار دارد. ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین ٣٣ کرسی، و حزب دموکرات کردستان با کسب ۳۱ کرسی در رده‌های‌ بعدی قرار دارند.

آن چە توجە رسانە‌ها و مردم را بە خود جلب کرده، حضور نمایندگان جریان صدر با کفن، و همچنین نمایندگان حرکت امتداد با موتورهای سه‌چرخه موسوم به «توک توک» نماد معترضان عراق در اولین جلسە مجلس بود.

XS
SM
MD
LG