لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

ارتش عراق و پیشمرگه های کرد در ۲۵ کیلومتری موصل مستقر شدند


یک سرباز عراقی که پرچم عراق را بر دوش خود گذاشته است.
یک سرباز عراقی که پرچم عراق را بر دوش خود گذاشته است.

در چهارمین روز از عملیات آزاد سازی شهر موصل از داعش ، ارتش عراق به همراه پیشمرگه‌های کرد و با پوشش حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در ۲۵ کیلومتری این شهر مستقر شدند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، با پیشروی نیروهای امنیتی عراق به سمت موصل، جنگ شدید تر و شرایط زندگی برای شهروندان غیرنظامی محاصره شده در این شهر خطرناک خواهد شد. در همین حال ، سازمان ملل متحد و دولت عراق برای کمک به صدها هزار آواره احتمالی در جنگ موصل آماده شده اند.

پنج گردان ارتش عراق به همراه پیشمرگه های کرد روز پنجشنبه ۲۹ مهر به سمت شهر برطله در نزدیکی موصل که در کنترل داعش است، پیشروی کردند. به گفته مقام های عراقی این شهر خالی از سکنه است.

نشست پاریس

همزمان با چهارمین روز عملیات موصل، نشستی در پاریس با موضوع آزادسازی موصل با حضور وزرای خارجه و نمایندگان بیش از بیست کشور و نهاد بین المللی در وزارت خارجه فرانسه برگزار شد.

در این نشست که با حضور رییس جمهوری فرانسه آغاز شد، ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق حضور داشت اما حیدر العبادی نخست وزیر عراق از طریق کنفرانس ویدیویی خطاب به حاضران در این نشست گفت عملیات آزاد سازی موصل ، جنگ نیروهای امنیتی عراق و برای مردم عراق است.

العبادی افزود: جنگ ما در موصل ، جنگ عراقی ها است که توسط عراقی ها و برای عراقی هائی انجام می شود که می خواهند موصل را آزاد کنند.

وی گفت: نیروهای حاضر در منطقه سریعتر از آنچه انتظار آن را داشتیم به سوی شهر در حرکت اند ، حتی در برنامه ریزی ها هم به این سرعت پیش بینی نشده بود.

در این نشست همچنین فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت: نبرد موصل از این جهت مهم است که قلب داعش را هدف می گیرد - جایی که این گروه قصد داشت خلافت و خلیفه گری را بنیان بگذارد، جایی که فکر میکرد میتواند از آنجا عراق و سوریه را هدایت کند.

آقای اولاند افزود: این نبرد به دلایل دیگری هم مهم است. مطمئنا نخستین هدف، نابودی داعش است آن هم با کارایی نظامی و البته با توجه به وضعیت اسفناک انسانی و شرایط سیاسی.

ژنرال آمریکایی: فشار بیاورید، عجله نکنید

تقریبا سه ماه طول کشید تا عملیات عراق علیه داعش آغاز شود و برخی دلیل این تاخیر را سخت بودن عملیات آزاد سازی موصل از دست داعش دانستند. در همین حال، روز پنجشنبه، ژنرال گری ولوسکی فرمانده نیروهای زمینی ائتلاف بین المللی به ارتش عراق توصیه کرد شتاب در عملیات را از دست ندهند ، اما برای پیشروی سریع تر نیز عجله نکنند.

او گفت فشار بی وقفه ، داعش را مجبور به عقب نشینی خواهد کرد.

به گفته یکی از فرماندهان عراقی ، پیکارجویان داعش تا کنون با استفاده از بیش از ۲۰ خودروی بمب گذاری شده انتحاری برای جلوگیری از پیشروی نیروهای امنیتی عراق تلاش کرده اند.

بیش از ۱۰۰ نیروی ویژه نظامی آمریکا نیز در کنار نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه های کرد حضور دارند.

آمریکا همچنین پشتیبانی اطلاعاتی و تدارکاتی در اختیار ارتش عراق قرار می دهد.

جنگنده های ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا ، مواضع داعش را در موصل و اطراف این شهر هدف گرفته اند.

با این حال ، ائتلاف بین المللی برای اطمینان از کاهش تلفات انسانی از حملات هوایی به مناطق مسکونی خودداری می کند. از این رو ، جنگ موصل در این مرحله تنها در حومه موصل جریان دارد.

به گفته شاهدان عینی، پیکارجویان داعش که از همیشه بیرحم تر شده اند، روز گذشته دو نفر را در محله ای در موصل اعدام کرده اند. شاهدان همچنین گفته اند داعشی ها جلوی تجمعات بزرگ را می گیرند و تنها در گروه های کوچک با استفاده از موتور سیکلت تردد می کنند.

آمریکا ، شمار پیکارجویان داعش در موصل را بین ۳ تا ۵ هزار نفر برآورد کرده است.

سازمان ملل متحد و دولت عراق ، کمک های اولیه برای حدود ۴۰۰ هزار نفر از ساکنان آواره شده احتمالی از موصل را آماده کرده اند. دست کم یک میلیون نفر در موصل زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG