لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

ارتش عراق به پیشروی در غرب موصل ادامه می دهد


مردم موصل برای نجات جان خود شهر را ترک کرده اند
مردم موصل برای نجات جان خود شهر را ترک کرده اند

ارتش عراق با پشتیبانی هلیکوپترهای رزمی به پیشروی در غرب موصل و در اطراف مسجد نوری در بخش قدیمی شهر ادامه می دهد. تابستان سه سال پیش ابوبکر البغدادی رهبر داعش از همین محل سخنرانی و موعظه های خود را منتشر می کرد.

تصرف مسجد نوری از همین رو برای نیروهای عراقی یک پیروزی نمادین محسوب می شود. در همین حال چالش ها و دشواری در نبرد برای در دست گرفتن کنترل مجدد بخش قدیمی موصل کماکان به قوت خود باقی است.

نیروهای داعش با توسل به حمله های انتحاری تلاش می کنند از پیشروی نیروهای دولتی در موصل جلوگیری کنند. فرماندهان عراقی می گویند نبرد در میدان تنگ بخش قدیمی شهر موصل به مراتب سخت تر است.

ساکنان غیرنظامی غرب موصل با حداقل وسایل خود شهر را ترک می کنند و تعداد قابل توجهی در جریان انفجار مین های زمینی و تله های انفجاری زخمی شده اند.

دولت عراق در ماه اکتبر عملیات وسیعی را با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا برای بازپس گیری موصل از داعش آغاز کرد. از زمان آغاز این عملیات تا کنون ۲۵۰ هزار تن از ساکنان موصل آواره شده اند .

آنهایی که توانسته اند از جنگ و خونریزی در موصل بگریزند خوشبخت تلقی می شوند. بیش از پانصد هزار تن از ساکنان غرب موصل همچنان در چنگ داعش گرفتارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG