لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

استراتژی روزهای آخر داعش در موصل؛ استفاده از زنان انتحاری


داعش در آخرین روزهای مقاومت خود در مقابل نیروهای امنیتی عراق در موصل از زنان به عنوان بمبگذار انتحاری استفاده می کند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در آخرین حملات داعش در عراق که با استفاده از زنان انتحاری داعش صورت گرفته دستکم ۱۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

حملات انتحاری اخیر نشان از شدت خشونتی دارد که هنوز گریبانگیر عراق است و انتظار می رود حتی پس از آزادسازی موصل از دست پیکارجویان داعش تهدیدی همچنان برای کشور محسوب شود.

دوشنبه صبح دوازدهم تیر ماه، دو بمبگذار انتحاری زن که میان غیرنظامیان پنهان شده بودند، خود را در محله قدیمی شهر موصل منفجر کردند که منجر به کشته شدن یک سرباز و مجروح شدن چندین غیرنظامی شد.

روز یکشنبه نیز حمله یک بمبگذار انتحاری در لباس زنانه به یک اردوگاه معلولین در استان انبار در غرب عراق چهارده کشته بر جای گذاشت.

پس از هشت ماه جنگ نفس گیر در موصل، سربازان دولت عراق روز پنجشنبه توانستند مسجد ویران شده قدیمی موصل را آزاد کردند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت: «بازگشت مسجد النوری و و مناره الحدباء به ملت به نشان پایان خلافت داعش است.»

خبرگزاری رویترز می گوید بازپس گیری موصل و آزادی مسجد ۸۵۰ ساله نوری، محل اعلام خلافت داعش از سوی ابوبکر البغدادی در سه سال پیش، یک پیروزی چشمگیر به شمار می رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG