لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

وزیر خارجه بریتانیا: موجودیت عراق با تهدید روبروست


ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا

دیپلمات‌های ارشد غربی، بار دیگر رهبران عراق را به وحدت در برابر هجوم پیکارجویان اسلامگرای سنی فراخواندند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا که روز پنجشنبه به بغداد رفت، با نوری المالکی نخست وزیر عراق ملاقات کرد و قصد داشت با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خود‌مختار کردستان عراق نیز گفتگو کند.

آقای هیگ گفت موجودیت عراق با تهدید روبرو است و وحدت سیاسی مهم‌ترین عامل برای غلبه بر چالش‌های فعلی است.

در پاریس، لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، با جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده ملاقات کرد و در آن دیدار گفت عراق با «وضعیتی دشوار» مواجه شده، اما انتظار می‌رود عراقی‌ها متحد شوند. فابیوس در ادامه افزود چنین اتحادی نه فقط برای عراق، بلکه برای تمام منطقه مهم است.

جان کری که پیشتر با مالکی و بازرانی دیدار کرده بود، گفت او و فابیوس، هر دو علاقمند هستند دولتی که «نماینده وحدت در عراق باشد، بسرعت تشکیل شود.»

آقای کری به تمرکز بر بحران عراق، در حالی که با همتایان خود از اردن، عربستان سعودی و امارات متحده عربی ملاقات می‌کند، ادامه می‌دهد. وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید مذاکرات آنها اوضاع امنیتی در عراق و جنگ داخلی در سوریه را در بر خواهد داشت.

پیشتر گزارش رسید سوریه به حمله هوایی در داخل عراق دست زده است، با این حال بی بی سی روز پنجشنبه به نقل از نوری المالکی نخست وزیر عراق گفت حمله در داخل سوریه صورت گرفت، نه عراق.

XS
SM
MD
LG