لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

۱۹ هزار مظنون مرتبط با تروریسم و داعش در عراق بازداشت شده‌اند: صدور ۳ هزار حکم اعدام


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از دستگیری حدود ۱۹ هزار مظنون مرتبط با گروه افراطی داعش و دیگر فعالیت‌های تروریستی در عراق خبر داد، که برای بیش از ۳ هزار نفر از آنها حکم اعدام صادر شده است.

این خبرگزاری در گزارشی تحلیلی از تحولات پس از ظهور و افول داعش در عراق نوشت، دستگیری‌های فله‌ای و صدور احکام اعدام در مدتی کوتاه پس از دستگیری، می‌تواند نشانه‌ای از عدم اجرای درست عدالت باشد.

بر اساس تحلیل آسوشیتدپرس، این دستگیری‌های گسترده همچنین می‌تواند امکان گرایش برخی از زندانیان عادی به گروه‌های جهادی را فراهم کرده و به تشکیل هسته‌های بالقوه افراطی و تروریستی در آن کشور منجر شود.

این گزارش تحلیلی بر اساس فهرستی از اسامی افراد زندانی شده در عراق تا اواخر ژانویه (اوایل بهمن ماه) تنظیم شده، که توسط مقامی که نخواست هویتش فاش شود در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار گرفته است.

گمان می‌رود هزاران نفر دیگر نیز در بازداشتگاه‌های موقت پلیس فدرال عراق، اطلاعات ارتش آن کشور و همچنین نیروهای امنیتی کرد باشند. با این حال ارائه آمار دقیق یا تقریبی از این افراد در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

بر اساس اطلاعات آماری آسوشیتدپرس، ۸ هزار و ۸۶۱ نفر از زندانیانی که نام آنها در فهرست مورد اشاره درج شده است از اوایل سال ۲۰۱۳ به این طرف با جرائم مرتبط با تروریسم و عمدتا داعش روبرو بوده یا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG