لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۱

مقام آمریکایی: داعش نیمی از مناطق تحت کنترل خود در عراق را از دست داده است


یک پایگاه نظامی داعش در موصل
یک پایگاه نظامی داعش در موصل

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، دولت خود خوانده اسلامی، داعش، نیمی از سرزمین های تحت سلطه خود در عراق را از دست داده است.

آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه، ۲۴ شهریور ماه، طی دیداری از بغداد گفت نیروهای عراقی به پشتیبانی نیروهای ائتلافی آمریکا موفق شده اند تا نیمی از مناطقی که زمانی کاملا تحت کنترل داعش بوده را دوباره بدست بگیرند.

انتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا
انتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا

​آقای بلینکن همچنین اعلام کرد ۱۸۱ میلیون دلار صرف مقابله با بحران انسانی عراق خواهد شد. به گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۳.۳ میلیون عراقی به خاطر خشونت ها در عراق آواره شده اند.

داعش با وجود یک سری شکست های عمده در ماه های اخیر، هنوز موصل را که دومین شهر بزرگ عراق است تحت کنترل خود دارد. عراق قصد دارد طی یک عملیات نظامی تا آخر سال جاری موصل را از کنترل داعش خارج کند.

به گفته مقام های سازمان ملل و آمریکا، عملیات بازپس گیری موصل می تواند یک میلیون عراقی دیگر را آواره کند. آقای بلینکن گفت برخورد مقامات عراقی با جابجایی احتمالی یک میلیون غیرنظامی در عملیات موصل آزمونی خواهد بود برای ثبات سیاسی عراق در آینده.

عراق به شدت میان گروه های مخالف تقسیم شده است و گروه های سنی که اقلیت هستند به دولت شیعه عراق اعتماد کامل ندارند، و از سویی دیگر نیز کردهای شمال عراق به دنبال استقلال بیشتر از دولت مرکزی عراق هستند.

XS
SM
MD
LG