لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا به سمت تکمیل محاصره رقه پیش می‌رود


حرکت نیروهای دموکراتیک سوریه به سمت مواضع داعش در شهر رقه سوریه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۶
حرکت نیروهای دموکراتیک سوریه به سمت مواضع داعش در شهر رقه سوریه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا روز چهارشنبه و با هدف تکمیل حلقه محاصره پیکارجویان داعش در شهر رقه، خود را از اراضی جنوبی روخانه فرات به مواضع آن گروه افراطی رساندند.

نوری محمد سخنگوی یگان‌های مدافع خلق به خبرگزاری رویترز گفت، با حرکت نیروهای دموکراتیک سوریه در امتداد جنوبی فرات به سمت غرب، پیکارجویان داعش از حومه کسره الفرج بیرون رانده شدند.

یگان‌های مدافع خلق بخشی از ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه است؛ ائتلافی که شامل جنگجویان کرد و عرب بوده و از پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برخوردار است.

نیروهای دموکراتیک سوریه از حدود دو هفته پیش عملیات خود را برای بازپس گیری شهر رقه در شمال کشور، که از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در سوریه یاد می‌شود، آغاز کرده‌اند.

هر چند گروه داعش همچنان کنترل اراضی جنوبی رود فرات را در اختیار خود دارد، اما به دنبال بمباران پل‌های ارتباطی دو طرف رودخانه، ارتباط پیکارجویان آن گروه افراطی با شهر رقه قطع شده است.

رقه – مانند موصل که از آن هم به عنوان مرکز داعش در عراق یاد می‌شود – در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) و در روزهای آغازین تحرکات پیکارجویان داعش در آن دو کشور به اشغال در آمد.

پیکارجویان داعش در شهر موصل عراق هم تحت محاصره قرار گرفته و بخش‌های بزرگی از سرزمین های تحت اشغال خود را در هر دو کشور از دست داده و در حال فرار به سمت شرق سوریه هستند.

در حال حاضر، استان دیرالزور واقع در شرق سوریه آخرین سنگرگاه عمده داعش محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG