لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

فرمانده آمریکایی خبر داد: بزودی آزادی غرب موصل قطعی می‌شود


شهر موصل در شمال عراق در نزدیکی میدان نبرد گوگمل واقع شده که دو هزار سال پیش طی آن اسکندر مقدونی داریوش سوم هخامنشی را شکست داد. این محل امروز نبردگاه مبارزه با داعش است و ژنرال های نظامی می گویند شکست داعش به مرحله ای قطعی رسیده ولی زمان آن مشخص نیست.

روز یکشنبه نیروهای امنیتی عراق آخرین پایگاه های داعش در موصل را گرفتند. در این نبرد هفت ماهه نیروهای عراقی با پشتیبانی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به آهستگی سنگرگاه های داعش را در بزرگترین شهر تحت کنترل این گروه در عراق از کنترل این نیروها خارج کردند.

تصاویر از نیمه شرقی آزادشده موصل حاکی است که زندگی به تدریج در حال بازگشت است و مردم در میان خیابان های ویران و مغازه های سوراخ سوراخ و و دیوارنوشته های داعشیان به خانه های آسیب دیده خود بازگشته اند. اما در شرق موصل، آنسوی رود دجله داعش همچنان فعال است.

به نوشته نیوزویک داعش غیرنظامیان را تحت کنترل گرفته و موسسات شهر از جمله بیمارستان ها را در منطقه قدیمی شهر اشغال کرده است.

ژنرال جوزف مارتین فرمانده ارتش آمریکا و سرپرست نیروهای زمینی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا که با داعش می جنگند، به نیوزویک گفت که این عملیات یگانه و پیچیده است.

ژنرال مارتین گفت: «نیروهای امنیتی عراق به پیشروی گوشه به گوشه ادامه می دهد تا بخش غربی موصل را آزاد کند. این نیروها داعش را در جایی قرار داده که شکست آن قطعی است تا وقتی که شاهد سقوط نهایی خلیفه گری داعش در غرب موصل باشیم.»

ژنرال مارتین تاریخی را برای شکست داعش و آزادسازی موصل ارائه نداد اما گفت نیروهای عراقی بخش مهمی از غرب موصل را گرفته اند که «انعطاف پذیری و آزادی عمل» داعش در منطقه قدیمی شهر واقع در شمال را می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG