لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

ارتش عراق بزرگترین محله غرب موصل را از داعش پس گرفت


یک مقام ارشد نظامی عراق اعلام کرد نیروهای ارتش روز سه شنبه موفق شدند پیکارجویان گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی را از بزرگترین محله غرب شهر موصل بیرون کنند؛ تحولی عمده در روند آزادسازی کامل آن شهر که چند ماه است ادامه دارد.

عبدالوهاب السعدی، از فرماندهان نیروی ویژه ارتش عراق، روز سه شنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، محله «التنک» بطور کامل از عناصر داعش پاک شده و کنترل آن کاملا در اختیار نیروهای عراقی قرار گرفته است. وی جزئیاتی بیشتری ارائه نداد.

رود دجله شهر موصل را به دو نیم تقسیم می‌کند و بخش شرقی آن اواخر دی آزاد شد و عملیات در غرب آن همچنان ادامه دارد. نیروهای عراقی، با پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، عملیات گسترده بازپس گیری موصل را ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز کردند.

همزمان، شبه نظامیان عمدتا شیعه نیز عملیاتی را در سه جبهه جداگانه در جنوب برای آزادسازی منطقه الحضر آغاز کرده‌اند. احمد الاسدی از سخنگویان حشد الشعبی یا نیروهای بسیج مردمی گفت، این عملیات با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش به پیش می‌رود.

موصل دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد است که در سال ۲۰۱۴ و در روزهای آغازین تحرکات داعش در عراق و همچنین در سوریه، به اشغال آن گروه افراطی در آمد. از این شهر، مانند شهر رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش یاد می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG