لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

پشتیبانی ائتلاف ضدداعش از نیروهای عراقی در عملیات فلوجه


نیروهای امنیتی عراقی در ال بررسی خودروهای منهدم شده پیکارجویان داعش که در حال فرار از فلوجه بودند - ۹ تیر ۱۳۹۵
نیروهای امنیتی عراقی در ال بررسی خودروهای منهدم شده پیکارجویان داعش که در حال فرار از فلوجه بودند - ۹ تیر ۱۳۹۵

سخنگوی نیروهای عملیاتی بین المللی علیه داعش گفت، ائتلاف بین المللی روز چهارشنبه پیکارجویان گروه داعش را در اطراف فلوجه هدف حملات هوایی قرار داده است.

سرهنگ کریس گارور گفت "دیروز، ائتلاف برای پشتیبانی در عملیات لشکر هشتم عراق حملات هوایی انجام داد. ائتلاف از زمان آغاز عملیات زمینی از حدود پنج هفته گذشته، ۱۰۶ حمله هوایی در پشتیبانی از نیروهای نظامی عراق انجام داده است."

وی همچنین گفت، عملیات پاکسازی شهر فلوجه، که سه روز قبل آزاد شد، برای استحکام مواضع نظامی و آمادگی برای عملیات بعدی علیه داعش شامل استقرار نیروهایی که کنترل این شهر را به عهده خواهند داشت، آغاز شده است.

به گفته سرهنگ گارور، شبه نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه، در عملیات علیه داعش در آن کشور، مواضع خود را در شعاع ۵ کیلومتری اطراف منبج تقویت کرده اند و کنترل کامل مناطق اطراف این شهر را در دست دارند.

او در ادامه گفت، ائتلاف بین المللی در عملیات پشتیبانی برای کنترل این شهر، بیش از ۲۷۰ حمله هوایی انجام داده است.

ژنرال حامد المالکی فرمانده نیروی هوایی عراق نیز با بیان این که حملات هوایی روز چهارشنبه در اطراف فلوجه ضربه اساسی به داعش بود، گفت "تا اوائل صبح امروز، بیش از ۱۳۸ خودروی داعش منهدم شد و تمامی نیروهای آنها در این خودروها کشته شدند. داعش کشته ها را رها کرد، اما تعدادی از زخمی شدگان را از منطقه خارج کرد. این عملیات پشت داعش را شکست."

آزادسازی فلوجه در غرب بغداد، به برنامه ریزی برای بازپس گیری موصل، بزرگترین شهر شمالی عراق، از داعش توان تازه ای بخشیده است. به گفته ارتش عراق، لشکر نهم آن کشور پیشروی به سمت موصل را آغاز کرده است.

حیدر العبادی نخست وزیرعراق قول داده است موصل در سال جاری آزاد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG