لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

مقامات عراقی: فلوجه به طور کامل آزاد شد


سربازان عراقی پرچم داعش را به نشان پیروزی در فلوجه برعکس گرفته اند.

به دنبال یک ماه عملیات نظامی عراق، یک فرمانده ارشد عراقی از آزادی کامل شهر فلوجه و خروج آن از کنترل داعش خبر داد.

ژنرال عبدالوهاب السعدی روز شنبه گفت پس از آن که نیروهای عراقی کنترل محله جولان را در دست گرفتند، فلوجه به طور کامل آزاد شد. جولان آخرین منطقه ای در فلوجه بود همچنان در کنترل داعش قرار داشت.

خبرها حاکی است که میزان ویرانی در شهر فلوجه گسترده است.

نیروهای نظامی عراق با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان شیعه هفته ها عملیات ضدداعش را در فلوجه پیش بردند. هنوز گزارش های شفافی از شمار کشته شدگان و مجروحان داعش و همچنین نیروهای نظامی عراقی در عملیات آزادسازی فلوجه در دست نیست.

۸۵ هزار تن از ساکنان فلوجه از ترس درگیری های موجود شهر را ترک کردند و به مناطق حاشیه ای گریختند. این موج آوارگان نهادهای امدارسان بین المللی و دولتی عراق را به واکنش واداشته است. بسیاری از آوارگان در تابستان داغ و گرمای ۴۵ درجه سانتیگراد عراق و طوفان های شنی بدون سرپناه مانده اند.

برخی تحلیلگران درباره وقوع خشونت های فرقه ای میان شبه نظامیان شیعه و ساکنین سنی فلوجه هشدار داده اند.

حیدر العبادی رئیس جمهوری عراق روز جمعه پیروزی نیروهای دولتی علیه داعش را در فلوجه اعلام کرد و گفت: "داعش شکست خواهد خورد." عبادی گفت بازپس گیری موصل گام بعدی است.

در هفته های اخیر مقامات امنیتی آمریکایی داعش را در "ضعیف ترین حالت" از زمان شکل گیری این گروه خشونت گرا تاکنون، اعلام کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز اخیرا در یک کنفرانس خبری گفت داعش "بیش از همیشه زیر فشار است" و رهبران مهم آن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG