لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

مقامات عراق: بخش های بیشتر فلوجه آزاد شده است


حیدر العبادی نخست وزیر عراق طی سخنانی گفت همانگونه که وعده داده بودیم فلوجه را باز پس گرفته ایم.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق طی سخنانی گفت همانگونه که وعده داده بودیم فلوجه را باز پس گرفته ایم.

روز شنبه نیروهای ویژه عراق عملیات بازپس گیری فلوجه از داعش را ادامه دادند؛ و در همین حال مقامات عراقی گفتند بیشتر بخش های شهر از کنترل داعش خارج شده است.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق طی سخنانی گفت همانگونه که وعده داده بودیم فلوجه را باز پس گرفته ایم.

عبادی در پیامی که در توییتر منتشر شد گفت فلوجه به آغوش ملت بازگشته و بعد از آن نوبت موصل خواهد بود؛ و سرانجام داعش شکست خواهد خورد.

پیشتر، نیروهای ارتش عراق مرکز فرماندهی داعش در منطقه را پس از انجام یک سری حمله های هوایی و نابود کردن شش سکوی مسلسل پس گرفته بودند.

نیروهای عراقی روز شنبه همچنین کنترل بیمارستان اصلی در فلوجه را به دست گرفتند و در پی بیرون راندن پیکارجویان "دولت اسلامی" به جمع آوری مین ها پرداختند.

اما گزارش آسوشیتد پرس به نقل از یک مقام نظامی حاکی است جنگ در بخش هایی از فلوجه ادامه دارد و هواپیماهای جنگی آمریکا و عراق تک تیراندازان و دیگر مواضع داعش را هدف گرفتند.

مقام نظامی گفت سربازان با احتیاط به سوی بیمارستان پیش رفتند، زیرا می ترسیدند پیکارجویان از بیماران به عنوان سپرهای انسانی استفاده کنند، اما وقتی به آن هجوم بردند هیچ بیماری ندیدند.

سربازان پرچم عراق را بر بالای ساختمان بر افراشتند، و اینک به طرف شمال فلوجه در حرکت هستند.

نیروهای ویژه عراق روز جمعه وارد فلوجه شدند.

فلوجه نخستین شهر عراق بود که در ژانویه ۲۰۱۴ به دست گروه دولت اسلامی افتاد، و آخرین قرارگاه آن در استان انبار بود. داعش هنوز موصل، دومین شهر بزرگ عراق را در تصرف دارد.

سربازان عراقی زیر پوشش حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا و نیروی هوایی عراق پیش رفته اند.

عملیات در داخل فلوجه توسط ارتش عراق، نیروهای پلیس منطقه ای و فدرال و نیز واحد های ویژه ضد تروریسم صورت می گیرد.

شبه نظامیان شیعه، مشهور به نیروی بسیج مردمی، در خارج از فلوجه باقی هستند و در نبردهای اخیر شرکت نداشته اند.

از دو ماه پیش تاکنون مقامات اطلاعاتی آمریکا گفته اند که داعش در ضعیف ترین موضع خود قرار گرفته است، و برای اظهارات خود دلایل متعددی ارائه می دهند از جمله اینکه جهادیون با پنهان شدن در میان غیرنظامیان از شهر می گریزند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که ظرف چند ساعت بیش از ۲۰ هزار نفر از فلوجه بیرون رفته اند که این رقم را باید به رقم ۴۲ هزار نفری که قبلاً از شهر فرار کرده اند افزود.

شورای پناهندگان نروژ می گوید هنوز روشن نیست چند نفر در فلوجه گرفتار باقی مانده اند، ولی این افراد بسیار آسیب پذیرند، چون در میان آنها آنها زنان باردار، اشخاص سالخورده و معلول حضور دارند.

XS
SM
MD
LG