لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

مقام‌های عراق: شرایط برای بازگشت ساکنان فلوجه آماده نیست


مقام های عراقی می گویند شهر فلوجه را به طور کامل از دست پیکارجویان داعش خارج کرده اند.
مقام های عراقی می گویند شهر فلوجه را به طور کامل از دست پیکارجویان داعش خارج کرده اند.

مقام های عراقی می گویند فلوجه را به طور کامل از دست پیکارجویان داعش خارج کرده و آماده آزادسازی شهر موصل هستند. اما تأکید می کنند، به دلیل ناامنی و وسعت خرابی ها، فلوجه هنوز به لحاظ امنیتی، برای بازگشت ۸۵۰۰۰ شهروندی که از خانه هایشان آواره شدند نیست.

نیروهای امنیتی عراق، روز یکشنبه با انتشار یک ویدئو نشان دادند که پیکارجویان گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش در منطقه شرقاط واقع در استان صلاح الدین در حال فرارند و نیروهای نظامی به مردم کمک می کنند تا به تکریت باز گردند.

کمپ های پناهندگان در عراق، مملو از کسانی است که خانه هایشان را به دلیل جنگ و کمبود غذا و امکانات اولیه زندگی ترک کرده اند.

برونو گدو از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفت "ما در حال حاضر تلاش می کنیم تا همه آوارگانی را که خسته، گرسنه، مستأصل و در شرایط اضطراری بسر می برند، تحت پوشش قرار داده و برایشان سر پناه و امکانات ابتدایی زندگی فراهم کنیم."

با این همه، مقام های عراقی نسبت به ناامنی محلات مسکونی و بازگشت بی برنامه به آن مناطق هشدار می دهند. سربازان می گویند، در یکی از مناطق آزاد شده، بقایای یک کارخانه تولید مواد منفجره را پیدا کرده اند.

عبدالوهاب السعدی از مقامات دایره ضد خرابکاری گفت "این یکی از محله هایی بود که در روزهای اخیر پاکسازی شده بود و بعد از پاکسازی با این کارخانه و تله های انفجاری روبرو شدیم. برخی از جعبه ها توسط پیکارجویان نابود شده بود، اما ما وسایل مهم دیگری پیدا کردیم."

از سوی دیگر، در ماه جاری نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه، خود را برای حمله به موصل و آزاد کردن شهر از دست پیکارجویان آماده می کنند.

هادی العامری از فرماندهان شبه نظامیان شیعه گفت "ما پس از فلوجه از پا نخواهیم نشست و در آزادسازی موصل شرکت می کنیم. و آنهایی که از حضور ما ناخشنود هستند، می توانند سرشان را به دیوار بکوبند."

سازمان ملل متحد می گوید، حمله به شهر موصل، که در نزدیکی یک سد مهم و استراتژیک واقع شده است، موجب آوارگی احتمالی بیش از ۲ میلیون نفر خواهد شد؛ که این خیل عظیم به ۳ و نیم میلیون آواره پیشین عراق اضافه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG