لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

تایید حضور قاسم سلیمانی در عراق از سوی یک فرمانده سپاه پاسداران


یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران، حضور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق برای کمک به مقابله با داعش را تایید کرد و گفت: «اگر ایران نبود داعش کردستان عراق را می‌گرفت

سردار امیر علی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران، در برنامه گفت و گوی ویژه تلویزیون دولتی ایران گفت: «سردار سلیمانی با ۷۰ نفر جلوی داعش را گرفت و نگذاشت وارد اربیل شوند. او به نیروهای عراق و بسیج آنها کمک کرد.»

از آغاز تصرف شهرهای عراق توسط گروه دولت اسلامی(داعش)، اخبار تایید نشده‌ای درباره حضور قاسم سلیمانی در عراق برای کمک به دولت این کشور در نبرد علیه شبه نظامیان منتشر شد اما این اخبار هیچگاه از سوی مراجع رسمی تایید نشد. سپاه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران است که در لبنان، سوریه، افغانستان و عراق نفوذ دارد.

ایران پیشتر اعلام کرده بود که حضور نظامی در عراق ندارد و تنها برای سازماندهی نظامی به عراقی‌ها مشورت می‌دهد اما مقامات کرد در اظهار نظرهایی غیررسمی تایید کرده بودند که نیروهای نظامی ایران از جمله سردار سلیمانی، در کردستان عراق حضور دارند. چند پیش نیز عکس‌هایی از قاسم سلیمانی در وبسایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران منتشر و اعلام شد که این تصاویر در عراق گرفت شده است.

واحدهایی از گروه‌های شیعه طی ماههای اخیر برای مقابله با شبه‌نظامیان داعش سازماندهی شده‌اند که به نظر می‌رسد سپاه پاسداران ایران در بسیج آنها نیز نقش داشته است.

سردار امیر علی حاجی زاده در سخنان سه‌شنبه شب خود گفت که ایران نیروهای مردمی عراق را سازماندهی کرد.او با انتقاد از عملکرد نیروهای خارجی در مقابله با داعش، موضع ایران در حمایت از نیروهای نظامی عراق را مناسب‌تر دانست.

این گفته‌های سردار حاجی زاده در حالیست که ایالات متحده آمریکا با نزدیک شدن نیروهای داعش به اربیل، دست به حملات هوایی علیه این شبه‌نظامیان زد. حملات هوایی ارتش آمریکا به مواضع داعش در شهر سنجار و اطراف سد موصل، همزمان با عملیات زمینی پیشمرگه‌های کرد و نظامیان دولتی عراق موجب خارج شدن این مناطق از دست شبه نظامیان داعش شد.

XS
SM
MD
LG