لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

نیروهای دولتی عراق وارد پالایشگاه بیجی شدند


نیروهای امنیتی عراق پس از ماه‌ها نبرد با پیکارجویان گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی، روز سه‌شنبه برای نخستین بار وارد بزرگترین پالایشگاه کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام پلیس و گزارش تلویزیون دولتی، گردان ضدتروریسم موصل نخستین نیروی عراقی بود که پس از پنج ماه توانست وارد این بزرگترین پالایشگاه عراق شود.

تلویزیون عراق در حالی که تصاویر ورود نیروهای امنیتی به پالایشگاه را نشان می‌داد، سخنان فرمانده عملیات را پخش کرد که گفت تروریست‌ها گریخته‌اند و «بیجی انشاالله کلید آزادسازی هر بخش دیگر عراق خواهد بود.»

گروه دولت اسلامی – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در اوایل تیر ماه خود را دولت اسلامی عراق و شام (داعش) می‌نامید – ماه‌ها بود که پالایشگاه بیجی را محاصره کرده بود و با کنترل مناطق اطراف آن، جلوی نزدیک شدن نیروهای عراقی را گرفته بود.

بیجی در بزرگراه منتهی به شهر موصل قرار گرفته است و جهادی‌های داعش آن را در جریان پیشروهای برق‌آسای خود در شمال و غرب عراق در اواخر خرداد ماه سال جاری تصرف کرده بودند. این گروه پیش از آن اکثر نواحی موصل را در کنترل خود گرفته بود.

با این وجود یک واحد نظامی کوچک عراقی در داخل پالایشگاه – که از راه هوا تدارکات و تجهیزات دریافت می‌کرد – توانسته بود از ماه ژوئن در برابر موج حملات داعش ایستادگی کند. به گزارش رسانه‌ها، پیکارجویان افراطی داعش روز شنبه از محدوده پالایشگاه نفت بیجی در شمال عراق به طور کامل عقب‌نشینی کردند.

این نخستین بار نیست که خبر کنترل کامل پالایشگاه بیجی توسط نیروهای دولتی عراق منتشر می‌شود و به گفته خبرگزاری رویترز، بازپس‌گیری بیجی و کنترل کامل پالایشگاه – اگر تائید شود – می‌تواند فرصت مهمی را برای نیروهای دولتی، که مسئولیت برقراری ثبات در کشور را به عهده دارند، فراهم آورد.

XS
SM
MD
LG