لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

نیروهای عراقی بیشتر بخش‌های بیجی را از داعش پس گرفته‌اند


خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از تلویزیون عراق و یک مقام محلی گزارش داد سربازان عراقی که علیه گروه موسوم به دولت اسلامی می‌جنگند، بیشتر بخش‌های شهر بیجی، که بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت کشور در آن قرار دارد را پس گرفته‌اند.

بنا بر این گزارش، احتمالا از این شهر، که در ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده است، به عنوان پایگاهی برای پیشروی‌های بعدی علیه پیکارجویان دولت اسلامی (داعش) و بازستانی شهر تکریت در جنوب استفاده خواهند کرد.

در مورد سرنوشت پالایشگاه بیجی خبری منتشر نشده است، اما در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که پیشروی‌های اخیر در آن شهر می تواند به شکستن محاصره پنج ماهه پیکارجویان داعش بر پالایشگاه کمک کند.

از ماه ژوئن یک واحد نظامی کوچک عراقی در داخل پالایشگاه - که از راه هوا تدارکات و تجهیزات دریافت می کرد - در برابر موج حملات پیاپی گروه داعش ایستادگی کرده است.

مقامات نظامی در شهر از طریق گفتگوی تلفنی به خبرگزاری آسوشتیدپرس گفتند شکستن محاصره پالایشگاه احتمالا هدف بعدی پیکار برای پاک کردن بیجی از پیکارجویان خواهد بود.

تلویزیون دولتی عراق به نقل از فرمانده ار تش در بیجی گفت سربازان مرکز فرمانداری و پلیس در مرکز شهر را تصرف کردند و فیلمی از حرکت تانک‌ها و نفربرهای زرهی در خیابان‌های خاکی را نشان داد.

فرماندار استان صلاح‌الدین، که شهرهای بیجی و تکریت در آن قرار دارد، به آسوشیتدپرس گفت ارتش بر حدود ۷۵ درصد شهر بیجی مسلط شده و مرکز شهر و نواحی اطراف آن را در کنترل گرفته است.

وی در عین حال گفت سربازان همچنان با مقاومت شدید پیکارجویان داعش روبرو هستند که برای جلوگیری از پیشروی ارتش از بمب‌گذارهای انتحاری و تله های انفجاری استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG