لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۱

ارتش عراق تا نزدیکی پالایشگاه بیجی پیشروی کرد


نیروهای ارتش عراق روز یکشنبه به مرکز شهر شمالی بیجی رسیدند. پیشروی ارتش در چارچوب تلاش برای شکستن محاصره نیروهای گروه موسوم به «دولت اسلامی» بر بزرگترین پالایشگاه عراق در نزدیکی بیجی صورت گرفت و درگیری‌های عمده ای را سبب شد.

گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) شهر بیجی را در ماه ژوئن (اواخر بهار گذشته) طی پیشروی در شمال عراق تصرف کرد. از آن زمان، نیروهای داعش پالایشگاه بیجی را محاصره کرده و روند تولید در آن را متوقف کردند. همزمان، شماری از سربازان دولت عراق ماه‌هاست که در داخل محوطه پالایشگاه نگه داشته می‌شوند.

به گفته یک افسر عراقی، سربازان آن کشور از جنوب و غرب وارد شهر بیجی شدند و محله التمیم و مرکز شهر را در اختیار خود گرفتند.

گروه دولت اسلامی جاده‌های اطراف بیجی را بمب‌گذاری کرده و تک‌تیراندازانی را برای ممانعت از پیشرفت نیروهای دولتی به اطراف اعزام کرده است. این گروه همچنین بمب‌گذاران انتحاری را به اطراف شهر فرستاده تا جلوی پیشروی سربازان ارتش را بگیرند.

با این حال به‌گفته افسر عراقی پشتیبانی نیروهای هوایی پیشرفت علیه داعش را تسریع کرده است. وی در ادامه افزود در عملیات امروز، اراضی تصرف شده توسط ارتش تا ۶ کیلومتری پالایشگاه می‌رسد. این سرهنگ عراقی همچنین از کشته شدن ۱۲ شبه‌نظامی در این عملیات خبر داد.

نیروهای امنیتی عراق برای حمله به مواضع داعش در اطراف پالایشگاه از هلیکوپتر نیز استفاده کردند. اما همه این تلاش‌ها نتوانسته منجر به نجات سربازانی شود که در داخل محوطه استراتژیک گیر افتاده‌اند و محوطه استراتژیک پالایشگاه را از دست نیروهای دولت اسلامی آزاد کند.

مقامات صنعت نفت عراق تخمین می‌زنند که پیکارجویان گروه دولت اسلامی از فروش غیرقانونی نفت، میلیون‌ها دلار پول بدست آورده است.

به گفته یک مقام ارشد عراقی، پالایشگاه بیجی پیش از آن که تعطیل شود، روزانه حدود ۱۷۵ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد. مصرف روزانه داخلی نفت عراق حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار بشکه است.

اگر محاصره بیجی شکسته شود، پیروزی بزرگی برای ارتش عراق خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا قرار است ۱۵۰۰ نیروی جدید را برای آموزش سربازان عراقی به آن کشور اعزام کند. بریتانیا نیز از قصد خود برای اعزام نیروهای آموزش دهنده به عراق خبر داده است.

XS
SM
MD
LG