لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

آیت الله سیستاتی از ارتش عراق خواست «حرفه‌ای‌تر» عمل کند


تصویر آیت الله علی سیستانی در خیابانی در بغداد
تصویر آیت الله علی سیستانی در خیابانی در بغداد

مرجع تقلید شیعیان عراق روز جمعه در بیانیه‌ای نیروهای دولتی و شبه نظامیان متحد آنها را به «حرفه‌ای‌گری و برنامه‌ریزی درست» در نبرد با پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش فراخواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آیت الله علی سیستانی در این بیانیه که سخنگوی او در جریان نماز جمعه ایراد کرد، گفت «رهبران برای پیشرفت در آزادسازی مناطقی که تحت کنترل داعش جنایتکار قرار دارد، باید حرفه‌ای‌تر کار کنند و به برنامه‌ریزی‌های نظامی درست بپردازند.»

آیت الله سیستاتی همچنین ازساکنان سنی‌مذهب مناطقی در استان‌های صلاح الدین و انبار، که در کنترل داعش قرار دارند، خواست بیشتر در جنگ علیه آن گروه افراطی مشارکت کنند.

در صلاح الدین، نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیانی که اکثرا شیعه هستند، سعی دارند پیکارجویان داعش را از تکریت که تابستان گذشته بر آن مسلط شدند، بیرون کنند.

برخی از قبایل سنی محل از تلاش برای بازپس‌گیری تکریت، واقع در حدود ۱۴۰ کیلومتری شمال بغداد، حمایت می‌کنند. در آنجا نیروهای دولت و متحدان آنها از جمعه پیش نتوانسته است پیشروی کنند.

بعضی از مقامات عراقی گفته‌اند به حملات بیشتری در تکریت نیاز است، اما یک منبع ارشد در ائتلاف بین المللی علیه داعش روز پنجشنبه گفت در این مورد درخواستی دریافت نشده است.

همزمان در روز جمعه، ویدیوئی منتشر شد که گردن زدن سه پیشمرگه کرد در شمال عراق توسط پیکارجوان داعش را نشان می‌دهد. در این تصاویر ویدئویی، ده ها اسیر دیگر نیز به مرگ تهدید می‌شوند.

XS
SM
MD
LG