لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

ادامه جنگ خیابانی در کوبانی و حملات هوایی آمریکا علیه داعش


جت‌های جنگنده ارتش آمریکا به بمباران مواضع پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» که برای تصرف شهر کوبانی در مرز سوریه و ترکیه، با نیروهای کرد در حال جنگ هشتند، روز چهارشنبه نیز ادامه یافت.

فرماندهی ارتش آمریکا اعلام کرد روز سه‌شنبه و چهارشنبه به ۱۸ حمله هوایی دست زده و مواضع متعدد شورشیان گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) را منهدم نموده و ۱۶ ساختمان را نیز، به همراه جهادی‌های داخل آنها، هدف قرار داده است.

بنابر گزارش‌ها، در حالی که ستون‌های دود ناشی از انفجارها آسمان کوبانی را پوشانده است، درگیری‌های شدید نیروهای شبه‌نظامی کرد و پیکارجویان داعش در خیابان‌های کوبانی همچنان ادامه دارد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه به نقل از منابع داخل سوریه گفت رزمندگان کرد دو موضع را از گروه موسوم به دولت اسلامی پس گرفته‌اند و پیکارجویان داعش را از چندین خیابان عقب رانده‌اند؛ با این حال گفت داعش حدود نیمی از کوبانی را در کنترل خود دارد.

در همین حال در عراق، نیروهای امنیتی برای حفظ کنترل «آمریات الفلوجه»، در ۳۵ کیلومتری غرب بغداد، در استان ناآرام انبار در حال جنگ هستند.

رئیس پلیس محلی در همین زمینه گفت جهادی‌های افراطی از سه جهت به شهر نزدیک شده‌اند، و تقریبا آن را محاصره کرده‌اند؛ اما دولت روز چهارشنبه نیروهای کمکی از ارتش عراق فرستاد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در نشستی در حومه واشنگتن با رهبران نظامی غربی و عرب ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، نسبت به سرنوشت کوبانی و استان انبار ابراز نگرانی کرد.

آقای اوباما هشدار داد جنگ علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی «عملیاتی بلندمدت» خواهد بود و گفت «همانند هر تلاش نظامی، روزهای پیشرفت و دوره‌هایی از شکست و عقب‌نشینی وجود خواهد داشت.»

همزمان استرالیا نیز پیشنهاد کرده است ۲۰۰ سرباز از واحد نیروهای ویژه خود را به عراق اعزام کند؛ اما می‌خواهد دولت عراق نخست حفاظت‌های قانونی برای آنها فراهم کند. تونی آبوت نخست وزیر استرالیا می‌گوید انتظار دارد توافقی که راه اعزام سربازان را هموار کند، بزودی به دست آید.

XS
SM
MD
LG