لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۳

دیدار اوباما با مقامات ارشد نظامی کشورهای متحد درباره داعش


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا عصر سه شنبه همراه با جمعی از مقامات نظامی آمریکایی، با مقامات ارشد دفاعی بیش از ۲۰ کشور متحد دیدار و گفتگو کرد. موضوع این نشست بررسی تلاش های بین المللی برای مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت عمیقا نگران وضعیت کوبانی است. شبه نظامیان کردی چندین هفته است که مقابل حمله پیکارجویان داعش از این شهر که به عین العرب نیز شهرت دارد، دفاع کرده اند. اما پیکارجویان داعش توانسته اند با عقب راندن نیروهای کردی، حدود ۴۰ درصد این شهر را تحت کنترل خود در آورند.

یک سخنگوی ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفت مذاکرات عصر سه شنبه در پایگاه هوایی اندروز، نزدیک شهر واشنگتن، چالش های عملیات علیه داعش و چشم انداز مسیر آینده را بررسی می کند.

باراک اوباما گفت بحران کوبانی، اهمیت تهدید داعش برای سوریه و عراق را نشان می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت حملات هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع «دولت اسلامی» ادامه خواهد یافت. او تاکید کرد که شکست داعش تنها یک کمپین نظامی نیست، بلکه این یک نبرد علیه افراط گرایی است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می گوید جت های آمریکایی و سعودی طی ۲۱ پرواز، مواضع داعش را در روزهای دوشنبه و سه شنبه بمباران کردند، و پیشروی آنها را در کوبانی آهسته کرده اند.

روز دوشنبه ترکیه و آمریکا درباره اینکه آیا نیروهای آمریکایی می توانند از پایگاه های ترکیه برای حمله به داعش استفاده کنند، اظهارات متفاوتی بیان کردند.

پیشتر، یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفته بود ترکیه اجازه داده ایالات متحده از یک مرکز مهم نظامی (پایگاه هوایی اینجرلیک) در نزدیکی مرز سوریه برای حمله به «دولت اسلامی» (داعش) استفاده کند.

مقامات آمریکایی گفته بودند که با ترکیه در این زمینه به توافق رسیده اند. اما آنکارا بعدا گفت که توافقی حاصل نشده و مذاکرات ادامه دارد. مقامات آمریکایی گفتند مذاکرات روز یکشنبه هنوز ادامه دارد، اما در مورد استفاده نیروهای آمریکایی از پایگاه اینجرلیک برای حمله به داعش، با ترکیه توافق شده بود.

مقامات نظامی ترکیه در نشست روز سه شنبه در آمریکا حضور داشتند.

آمریکا می گوید حملات هوایی اش با هدف قطع مسیر اعزام نیرو و تجهیزات کمکی داعش به کوبانی است.

XS
SM
MD
LG