لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

وقوع دو انفجار در بغداد، همزمان با حضور فرمانده نیروی قدس سپاه در عراق


تصاویری که بعد از این انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
تصاویری که بعد از این انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

رسانە وابسته به سازمان امنیت عراق، یکشنبە شب از دو انفجار همزمان در منطقە کرادە بغداد خبر داد.

انفجار اول در نزدیکی بانک «جیهان» در نزدیکی تئاتر ملی و انفجار و انفجار دوم هم نزدیک بانک کردستان در میدان «الواثق» روی داد. هر دو انفجار به وسیله بمب‌های صوتی بودند. دو نفر در این انفجارها مجروح شدند.

سال ۲۰۱۶ هم در یک بمب‌گذاری در منطقە کرادە در بغداد ٣٠٠ تن کشتە شدند.

اواسط اکتبر، نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند مسئول بمب‌گذاری منطقە کرادە در بغداد را در یک کشور خارجی دستگیر کردەاند.

حضور قاآنی در عراق

دو انفجار بغداد همزمان با حضور اسماعیل قاآنی، فرماندە نیروی قدس سپاە پاسداران در نجف عراق شده است. رسانە‌های دولتی ایران تصاویری از حضور اسماعیل قاآنی در مزار امامان شیعە و همچنین قبر ابو مهدی مهندس را منتشر کردە‌اند.

ابو مهدی مهندس، معاون رئیس حشد الشعبی، همراە با قاسم سلیمانی فرماندە پیشین نیروی قدس سپاە پاسداران، ١٣ دی ماە ٩٨ در حملە پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاە بغداد کشتە شد.

پس از برگزاری اولین جلسە مجلس عراق و انتخاب هیات رئیسە آن در یکشنبە گذشتە، تنش و نا آرامی‌ها در بغداد افزایش یافت.

پنج شنبە شب منطقە سبز بغداد و سفارت آمریکا هدف حملە سە راکت قرار گرفت. بامداد شنبە نیز هم رسانە سازمان امنیتی عراق اعلام کرد کە یک حملە پهپادی بە پایگاە هوایی بلد در شمال بغداد خنثی شد.

مقر‌های حزب دموکرات کردستان عراق، و ائتلاف تقدم از هم پیمانان جریان صدر بە رهبری مقتدی صدر نیز تاکنون چند بار هدف حملە قرار گرفتەاند.

مقتدی صدر، روحانی پر نفوذ شیعە، کە برندە انتخابات مجلس است خواستار تشکیل یک حکومت اکثریت ملی و خلع سلاح شبە نظامیان وابستە بە ایران در عراق است.

ائتلاف «چارچوب هماهنگی» متشکل از گروەهای نزدیک بە ایران، می‌گوید اولین جلسە مجلس و انتخاب هیات رئیسە آن غیر قانونی بودە و آن را قبول ندارد.

این گروەها کە بە بازندە انتخابات اکتبر مجلس نیز شناختە می شوند، در دادگاە فدرال علیە اولین جلسە مجلس شکایت کردند و دادگاە فدرال نیز موقتا فعالیت‌های هیات رئیسە مجلس را بە حالت تعلیق درآورد.

این گروەها همچنین تهدید کردە‌اند کە جلسە اول مجلس عراق را بە سوی یک آیندە نامعلوم می‌برد و روزهای سختی در انتظار عراق است.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و مقامات عراق روز جمعە در گفتگو با خبرگزاری رویترز اصرار مقتدی صدر برای تشکیل یک حکومت اکثریت ملی کە عملا گروەهای وابستە بە حکومت ایران را بە حاشیە می‌راند، یک «قمار خطرناک» نامیدند.

XS
SM
MD
LG