لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

واکنش مقام عراقی درباره هشدار جمهوری اسلامی برای خلع سلاح گروه‌های کرد؛ با ایران توافق کردیم


یکی از اردوهای پیشمرگه‌های حزب دمکرات کردستان ایران - عکس از سایت کوردستان میدیا وابسته به این گروه.
یکی از اردوهای پیشمرگه‌های حزب دمکرات کردستان ایران - عکس از سایت کوردستان میدیا وابسته به این گروه.

یک مقام عراقی تائید کرد که این کشور با جمهوری اسلامی برای خلع سلاح و جابجایی احزاب کرد ایرانی توافقی امضا کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت این مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود، ضمن تائید این توافق، گفت که عراق تلاش دارد در اولین فرصت، این گروه‌ها را در اربیل و سلیمانیه جابجا کند. او گفته این جابجایی با تایید مقام‌های دولت اقلیم کردستان عراق صورت می‌گیرد.

هرچند این منبع اشاره‌ای به نام گروه‌ها نکرد اما گفته که دولت عراق قصد دارد تا ۱۹ سپتامبر (کمتر از ۲۰ روز آینده) این جابجایی انجام شود. او درباره محل استقرار گروه‌ها گفته «در منطقه کردستان عراق» خواهند بود. این منبع همچنین تاکید کرده که گروه‌های کرد مسلح نخواهند بود و «اردوگاه‌هایی برای زندگی خواهند داشت.»

اظهارنظر این مقام عراقی بعد از اظهارات ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران ابراز می‌شود. آقای کنعانی روز دوشنبه شش شهریور گفت که «خلع سلاح» احزاب کرد ۲۸ شهریور به پایان می‌رسد و عراق این گروه‌ها را از پادگان‌های نزدیک مرز به مکان‌های در نظر گرفته شده منتقل خواهد کرد.

پیشتر سوران خاطری خبرنگار صدای آمریکا از اربیل عراق گزارش داد که خالد عزیز سخنگوی حزب دموکرات کردستان ایران گفته این تشکل در مقابل اقلیم کردستان احساس مسئولیت می‌کند و سعی خواهد کرد که موضوع را طوری حل کند که به ضرر کسی نباشد.

برخی از منتقدان این توافق می‌گویند نزدیکی جمهوری اسلامی و نخست وزیر عراق موجب چنین توافقی شده است. محمد شیاع السودانی، نخست وزیر فعلی عراق یکسال پیش با حمایت یک ائتلاف از احزاب نزدیک به جمهوری اسلامی سر کار آمد.

حمله حکومت ایران به مواضع احزاب کرد ایرانی در عراق سابقه دارد. در شهریور ۱۳۹۷ هم نیروهای هوافضای سپاه به مقر فرماندهی حزب دموکرات کردستان در کوی‌سنجق کردستان عراق حمله کردند که به گفته حزب دموکرات کردستان ۱۶ نفر از اعضای رهبری، کادرها و پیشمرگان این حزب در این حملات کشته و حدود ۴۰ نفر نیز زخمی شدند. همان زمان سپاه مدعی شد این حمله واکنش به حمله مسلحانه این گروه به پاسگاه مرزی قرارگاه حمزه در منطقه مریوان بود.

دو هفته بعد از آغاز اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ هم سپاه پاسداران به بهانه ارتباط اعتراضات ایران با احزاب کرد ایرانی در عراق،به مواضع این احزاب در خاک عراق از طریق توپخانه و موشک حمله کرد.

سوران خاطری خبرنگار صدای آمریکا از اربیل عراق می‌گوید، احزاب کرد اتهامات حکومت ایران را رد می‌کنند و می‌گویند فعالیت‌های آنها سیاسی است و جمهوری اسلامی سعی دارد که خواست مردم ایران را به خاطر ربط بدهد.

پیشتر، آرش صالح، نماینده حزب دموکرات کردستان ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «حزب دموکرات کردستان ایران هیچگاه از خاک عراق برای هیچ نوع فعالیت نظامی علیه جمهوری اسلامی استفاده نکرده است.»

او با اشاره به این که احزاب کُرد در خاک عراق «بیشتر یک حضور سیاسی و غیرنظامی» دارند، گفت دولت عراق مسئول حفاظت از جان این فعالان سیاسی پناهنده در خاک عراق و خانواده‌های آنها است.

در همین ارتباط، صلاح بایزیدی، نماینده حزب کومله کردستان ایران در آمریکا، نیز روز دوشنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «بە نظر ما این اظهارات و فشارهای جمهوری اسلامی بە حکومت منطقەای کردستان و دولت عراق برای محدود کردن فعالیت‌های کاملا سیاسی احزاب کرد ایرانی موضوع تازەای نیست و هر از چند گاهی از سال ۲٠٠۳ بە بعد وجود داشتە است.» به گفته او، «سال‌ها است حملات موشکی و ترور فعالان مدنی و سیاسی کُرد ایرانی ادامە دارد و حالا یک سال بعد از انقلاب زن زندگی آزادی جمهوری اسلامی از خیزش عمومی دوبارە در ایران وحشت دارد» و با توجه به اهمیت کردستان به عنوان «زادگاه و نقطه شروع این انقلاب» سعی دارد با فشار بر احزاب کُرد، «خیزش عمومی ایرانیان را وابستە بە خارج و نیروهای بیرون از این انقلاب داخلی نشان بدهد.»

دیوید رومانو، استاد سیاست خاورمیانه در دانشگاه ایالتی میزوری، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت با توجه به توقف صادرات مستقل نفت کردستان عراق به ترکیه و در نتیجه وابستگی «کامل» حکومت اقلیم کردستان به بغداد، دولت عراق «اهرم فشار زیادی» بر این حکومت دارد و حتی خودمختاری آن را تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG