لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

سفیر جمهوری اسلامی در بغداد: در پیگیری پرونده مخالفان کرد موفق نبودیم 


حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان در پاییز ۱۴۰۱ Photo: KRG
حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل در اقلیم کردستان در پاییز ۱۴۰۱ Photo: KRG

چند روز پس از حملات مجدد نظامی تهران به برخی مناطق اقلیم کردستان عراق، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد گفته است: در پیگیری «پرونده مخالفان» در اقلیم کردستان، «موفق نبودیم.»

محمدکاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی در عراق، با حضور در یک برنامه تلویزیونی شبکه «العهد»، مدعی شده است: «کمیته‌هایی» برای «کنترل مرزها و خلع سلاح کردن» مخالفان «با کردها تشکیل دادیم.»

او در ارتباط با نتیجه تشکیل این کمیته‌ها نیز گفته است: بعد از اینکه «به نتیجه نرسیدیم»، این مساله را با بغداد مطرح کردیم و «دولت السودانی برای حل این مشکل، استقبال کرد.»

شبکه تلویزیونی «العهد» بخشی از شاخه رسانه‌ای گروه سیاسی - نظامی «عصائب اهل حق» عراق محسوب می‌شود. این گروه مسلح از زیرمجموعه‌های شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی است.

محمدکاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، همچنین اظهار داشته است که تهران با طرف عراقی برای «کنترل مرزها» در بخش‌های شمالی این کشور «توافق» کرده است.

جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته بارها حملات موشکی، پهپادی و توپخانه‌ای به مناطقی در اقلیم کردستان عراق به بهانه مقابله با مخالفان مسلح خود داشته که منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان و بروز خساراتی در مناطق مسکونی شده است.

مقامات محلی اقلیم کردستان و رهبران سیاسی بغداد نیز بارها این حملات خسارت‌بار نظامی به خاک کشورشان را محکوم کرده و خواستار توقف کامل آن شده‌اند.

جمهوری اسلامی و عراق سال گذشته، توافقنامه «همکاری‌های مشترک امنیتی» را امضاء کردند که به ادعای رسانه‌های ایران نحوه حضور و فعالیت احزاب کرد مخالف تهران، محور اصلی آن بود.

در این حال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بیست و چهارم اردیبهشت‌ ماه سفیر عراق در تهران را برای اعتراض به حضور نمایندگان گروه‌های کرد مخالف در مراسم یادبود مصطفی بارزانی، از رهبران کرد این منطقه که در سال ۱۳۵۷ درگذشت، «احضار» کرده بود. در این مراسم، عبداللطیف رشید، رئیس‌جمهوری عراق، محمد شیاع‌السودانی، نخست‌وزیر عراق و همچنین نمایندگان برخی سازمان‌ها و احزاب کرد ایرانی نیز حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG