لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

آمریکا حملات موشکی و پهپادی ایران به کردستان عراق را محکوم کرد


حمله سپاه پاسداران به مقر حزب دمکرات کردستان عراق - آرشیو
حمله سپاه پاسداران به مقر حزب دمکرات کردستان عراق - آرشیو

سپاه پاسداران صبح دوشنبه ۲۳ آبان با موشک و پهپاد به مواضع حزب دمکرات کردستان ایران در «کویسنجق» اربیل و حزب کومله کردستان ایران در «زَرگویز» سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق حمله کرد.

آمریکا این حملات را محکوم کرده است.

مواضع این احزاب در مناطق مرزی با اقلیم کردستان عراق هم هدف حملات سپاه پاسداران قرار گرفته و دو تن از اعضای حزب دمکرات کردستان ایران در این حملات کشته شده‌اند. وزارت بهداشت اقلیم کردستان مجروح شدن هشت تن را نیز تأیید کرده است.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران نیز کە از دو بخش کوملە و حزب دمکرات تشکیل شدە، کشته شدن دو تن و مجروح شدن هشت نفر را تأیید کرده است.

به گفته فرماندار کویسنجق، یک غیر نظامی اهل این شهر هم که بیماری قلبی داشته در نتیجه حملات سپاه پاسداران دچار ایست قلبی شده و جانش را از دست داده است.

اما به گفته کومله، حملات سپاه پاسداران به مواضع آنها در زَر‌گویز‌ سلیمانیه فقط خسارات مادی داشته است. پس از این حملات آژیر خطر در کنسولگری ایلات متحده در اربیل هم به صدا در آمد.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران تهدید کرده که سپاه از این به بعد مناطق مسکونی را هم که به‌ گفته او‌‌ اعضای احزاب کرد در آن جا هستند، هدف قرار خواهد داد. این در حالی است که به گفته احزاب کُرد و نهادهای حقوق بشری، در مناطقی که سپاه پاسداران چه در حملات شش مهر و چه امروز دوشنبه هدف قرار داده هیچ فعالیت نظامی وجود نداشته است.

محمد تقی اصانلو، فرمانده قرارگاه «حمزه سیدالشهدا» در سپاه پاسداران هم می‌گوید، تا زمانی که اربیل و بغداد احزاب کُرد را اخراج و یا خلع سلاح نکنند، سپاه به حملات خود ادامه می‌دهد.

حملات‌‌ روز دوشنبه سپاه واکنش گسترده‌ای را در‌ پی داشته است.

ایالات متحده آمریکا این حملات را محکوم کرده و سفارت و‌ کنسولگری آمریکا در‌ بغداد و‌ اربیل در بیانیه‌ای گفته‌اند: ایالات متحده شدیدا حملات پهپادی و موشکی دوشنبه ایران به اقلیم کردستان عراق را محکوم می‌کند و از ایران می‌خواهد حمله به همسایه‌ها و مردم عراق را متوقف کند.

نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق نیز در بیانیه‌ای این حملات را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است، این حملات نقض حاکمیت ملی عراق است و نباید برای حل و فصل تنش‌ها از آن استفاده شود.

سازمان ملل خواستار گفت‌وگوی ایران و عراق برای حل مسائل امنیتی دوجانبه شده است.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق هم حملات دوشنبه سپاه پاسداران را محکوم کرد.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان نیز، از حکومت مرکزی عراق خواست تا برای حملات سپاه پاسداران حد و حدودی بگذارد.

همچنین، کنسولگری آلمان حملات دوشنبه سپاه پاسداران به مواضع احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در کردستان عراق را محکوم‌ کرد.

جمهوری اسلامی احزاب کرد را متهم می‌کند که در اعتراضات ضد حکومتی در ایران دست دارند و از خاک اقلیم کردستان عراق برای عملیات نظامی در ایران استفاده می‌کنند.

احزاب کرد این‌ اتهام‌ها را به‌کلی رد‌ می‌کنند و‌ می‌گویند هدف جمهوری اسلامی‌ منحرف کردن افکار عمومی، ربط دادن اعتراضات مردمی‌ به خارج از کشور و توجیه سرکوب مردم است.

هم‌زمان با شروع اعتراضات ضد حکومتی در ایران، سپاه پاسداران در عملیاتی که دو هفته طول کشید، با پهپاد، توپخانه و موشک به مواضع احزاب کرد در اقلیم کرستان حمله کرد.

در حمله شش مهر، سپاه پاسداران به مواضع احزاب کومله، پاک، و دمکرات دست‌کم ۱۵ تن کشته و ده‌ها تن مجروح شدند. تعدادی غیرنظامی از جمله چند زن و کودک نیز در آن حملات کشته شدند.

XS
SM
MD
LG